Według rankingu saunamistrzów, Włosi są aktualnie na drugim miejscu jako kraj (zaraz za nimi Polacy). Nic więc dziwnego w tym, że na ich seansach sauna wręcz pękała w szwach. Termy Rzymskie najechała tego dnia horda żądnych "krwi" sauna maniaków. Na szczęście Pałac Saturna, niczym włodarze starożytnego Rzymu wiedzą czym tą żądze zaspokoić. "Chleba I Igrzysk" to jest okrzyk, który wznosiło rzymskie społeczeństwo. Są to postulaty, które musiał spełnić każdy rzymski władca. Termy Rzymskie o tym doskonale wiedzą. Tak właśnie można opisać wszystkie ich noce saunowe. A w szczególności tą, gdzie mieliśmy okazję popróbować wspaniałych potraw, których ilość jak zwykle była nie do przejedzenia, była rzymska uczta, pieczony prosiak i mnóstwo przepysznych przekąsek. W kwestii "Igrzysk" - świetną zabawę zapewniali najlepsi Saunamistrzowie z Włoch. Z fenomenalną Christine na czele, która w duecie z Mario zaserwowała nam przepiękne seanse. Zapraszam wszystkich na krótką relacje z seansów, które się tego dnia odbyły.

20:00 Mario & Christine "Italiamo"

 O tej parze słyszałem już wiele, jednak nie miałem okazji widzieć ich na żywo. Zdobyli czwarte miejsce na ostatnich mistrzostwach świata. Byłem bardzo ciekawy ich umiejętności. I nie rozczarowałem się, jest to bardzo utalentowana para, zwłaszcza Christine, której technika jest wręcz fenomenalna, lekka i wykonywana z wielką gracją. Obserwowanie jej ruchów w saunie to czysta przyjemność. Sam seans to opowieść o festiwalu Wina. Ona, ubrana w winorośla - wino czerwone, On - wino białe. Przy bardzo spokojnej włoskiej muzyce oboje wręcz płynęli po saunie, Christine jak rusałka, a Mario niczym jej wielbiciel. Był to relaksacyjny seans, na którym można było świetnie wypocząć. Czas nam szybko minął.

21:00 Daniele, Paolo & Cinzia "I ricchi e poveri"

 Trzech Saunamistrzów w saunie zawsze gwrantuje dużą dynamikę wydarzeń. Tym razem nie było inaczej. Nazwa seansu w tłumaczeniu na polski to "Bogaci i Biedni". Nie było nam dane poznać historii jaka się kryje za tym seansem, ale na pewno my "publiczność" byliśmy tymi pierwszymi. Oglądać seanse włoskich mistrzów to prawdziwe bogactwo. Cinzia zdecydowania błyszczała w tym gronie, jej ruchy były wyćwiczone i wykonane ze starannością, chłopaki wyglądający niczym Chippendales byli ciekawym dodatkiem do tego show. Muzyka bardzo żwawa, znana publiczności, pozwalała rozgrzać atmosferę do czerwoności, a że tym razem na piec również poszło nie mało, wszyscy zostaliśmy dopieszczeni tym seansem i wyszliśmy z niego zadowoleni.

21:45 Renato & Amorino "Pietre Calde"

 Ta para Saunamistrzów okazała się wyjątkowo pomysłowa. Seans podzielony na trzy polania, każdy reprezentował inną epoką. Pierwsza to prehistoria. Chłopaki ubrani jak widać na zdjęciu obok, wzięli się do roboty w iście barbarzyński sposób. Wparowali do sauny z wielkim harmidrem, krzycząc jak na polowaniu biegali po ławach warcząc na publiczność. W ten komiczny sposób od razu wnieśli z sobą dobry klimat. Drugi epoka to starożytny Rzym, ubrani w togi senatorów rzymskich, z gracją i spokojem rozprowadzali powietrze. Trzeci akt to współczesność, w tle muzyka disco, oni ubrani w kolorowe i obcisłe legginsy rozkręcają niezłą imprezkę (swoją drogą tak to chyba wyglądało za czasów ich młodości - teraz na szczęście się troszkę poprawiło). Bardzo fajny pomysł na seans, wykonanie ciekawe, dużo fajnych i efektywnych technik. Gratulację za humor i pomysły.

 

22:30 Mario & Christine "Mary Poppins"

 Seans zrealizowany na podstawie bajki dla dzieci. Właśnie tym seansem zapewnili sobie czwarte miejsce na ostatnich mistrzostwach świata. Seans wręcz perfekcyjny, zarówno pomysł jak i wykonanie, zdecydowanie najlepszy tego dnia, i jeden z lepszych jakich widziałem do tej pory. Mary Poppins to niania państwa Banksów, pierwowzór to próżna i nie miła starsza pani, u nas bardzo sympatyczna i uśmiechnięta Christine. Kochająca dzieci niania przybyła by wnieść trochę magii do ich życia. "Magia" to słowo użyłem celowo, bo nim można trafnie ocenić ten seans. Muzyka z bajki przygotowana perfekcyjne. Musical w saunę wpasuje się idealnie, to był mój pierwszy i mam nadzieję nie ostatni, gdyż daje on wiele możliwości. Można by pomyśleć, że część muzyczna grała tu główną rolę, jednak tak właśnie nie było. Mario i Christine bardzo dobrze zagrali do tego seansu. Chciało by się powiedzieć, że tym wykonaniem, mogli by wręcz powalczyć na deskach teatru. Gratuluję, wasz seans to prawdziwa przyjemność.

23:15 Paolo & Cinzia "Felicita - Romina Power"

 Kolejny świetny seans. Cinzia w długich włosach z wplecionymi kwiatami, Paolo w eleganckim garniturze. Oboje bardzo tanecznie ze śpiewem na ustach przeprowadzili nas przez całą ceremonią. W głośnikach leciały znane włoskie kawałki, które szybko podchwyciła publiczność, techniki wykonywane przez Paolo i Cinzie były lekkie i wolne, dobrze wplecione w klimat muzyczny. Obje bardzo uśmiechnięci i pięknie wyglądający dostarczyli nam dużej dawki niesamowitych wrażeń. 

00:00 Renato & Amorino "Figaro"

        Mieliśmy już musical, tym razem przedstawiono nam Operę. Renato i Amorino wcielili się w dziwną parę, ale ciekawie zestawioną. Jeden z nich to włoski fryzjer, który dzierżąc swoje narzędzia pracy (nożyczki, lusterko i ręcznik) podchodził do gości by przy dźwiękach opery strzyc ich ku uciesze reszty gości. Drugi z nich to śpiewak operowy, przebrany jak na przedstawienie miał za zadanie śpiewać i umilać pracę fryzjerowi. Okazało się, że Włosi bardzo lubią słuchać opery podczas wykonywanej pracy. Nasz fryzjer dokonał wielu metamorfoz z fryzurami gości. Podczas tego pokazu mieliśmy też okazję oglądać serię ciekawych technik saunamistrzowskich, dogrzani zostaliśmy w sam raz, a przy utworze "O sole mio" wszyscy mogliśmy się poczuć niczym Luciano Pawarotti. Ktoś kiedyś powiedział, że śpiewać każdy może, zgromadzeni goście wzięli sobie tą regułę do serca i nie jeden zdarł sobie na tym seansie gardło. Dołóżmy do tego meksykańską falę i mamy przepis na wspaniałą rozrywkę w saunie.

00:45 Francesco "Il Grande Navigatore"

        Francesco to kolejny "magik" tego dnia. Ilość pracy włożona w ten seans była na prawdę niesamowita. "Wielki Nawigator" to opowieść o żeglarzu, którego rodzice zaginęli na morzu. Ojciec podczas wojny, a matka przeszła po snopie zachodzącego słońca w poszukiwaniu utraconej miłości. Ich syn postanowił popłynąć i tą samą drogą uratować rodziców. Seans, miał Polskiego lektora, który przez około piętnaście minut czytał całą historię. W tle Francesco, który swą grą aktorską starał się wzmacniać główne elementy opowieści. Jak była mowa o snopie światła, na który weszła matka - mieliśmy taki snop na ziemi, a Francesco odgrywał tą scenę, jak historia mówiła o łodzi wiosłującej na morzu, Francesco wiosłował razem z nami. Itp. itd. tak przez cały seans. A przy tym wszystkim wspaniale wplecione w całość techniki ręcznika, dużo wody na piec, ciepło i widowiskowo. Był to na prawdę wyjątkowy spektakl.  

01:30 Matteo "Italiani vintage"

 Matteo przedstawił nam włoskiego cwaniaczka. Miejsce akcji - Sycylia, skwar lejący się z nieba. Z zapałką w ustach Matteo idzie przez życie, z przekonaniem, że tym lepiej się żyje im więcej przekrętów da się wywinąć turystom. Przezabawna postać, krzyczy po innych, gdy coś nie idzie po jego roli. Ręcznik w ręce i niech ktoś podskoczy. Przecież to Sycylia, centrum świata, to przecież wszyscy wiedzą, a Ja jestem tu królem. Z ręcznikiem uwija się szybko, wody nie żałuje, w końcu morze dookoła. Jest ciepło i zabawnie. Tak właśnie można opisać ten seans.

       No i skończyło się. Bardzo ciekawa noc saunowa. Barwne postacie, wyjątkowa muzyka i kreacje. Już teraz chciałem zachęcić wszystkich do odwiedzenia Term Rzymskich na kolejną Włoską Noc Saunową, która zapewne odbędzie się w przyszłym roku. Jedno wiem na pewno, jeśli przyjedzie Mario i Christine to ja zamieram się wybrać. Jest to para, którą przepięknie gra w saunie. Mają świetny gust i dobrze się w saunie dogadują. Wkładają wiele pracy w swoje seanse, są prawdziwą przyjemnością, ma się wręcz wrażenie, że uczestniczy się w czymś wyjątkowym. Pozostaje nam tylko podziękować Termom Rzymskim za możliwość zobaczenia tak wspaniałych Saunamistrzów. Na taką skalę i w takiej ilości jest to możliwe tylko w tym miejscu. Ekipa www.poprawnesaunowanie.pl jest tu na miejscu i ma zamiar opisać je wszystkie.

Autor: Krzysiek dla poprawnesaunowanie.pl

Zdjęcia: Ryszard Rak www.fotorak.com