Witamy wszystkich czytelników www.poprawnesaunowanie.pl Dziś po raz czwarty będziemy mieli przyjemność uczestniczyć w Mistrzostwach Polski Saunamistrzów w których 16 zawodników indywidualnych oraz 16 drużyn zmierzy się w walce na ręczniki i pomysłowość. Główną nagrodą o którą walczyć będą Saunamistrzowie prócz pieniężnej, ufundowanej przez firmę Bassau jest wyjazd całego podium indywidualnego i drużynowego do Satamy na finał Mistrzostw Świata 2016. W trakcie zawodów przeprowadzany będzie przez PTS tradycyjnie konkurs "Moc Mistrza Sauny" w którym mogą mierzyć się zarówno Saunamistrzowie jak i saunowicze w sile swego podmuchu ręcznikiem, przewidziano jak zwykle wspaniałe nagrody i dyplomy dla najlepszych. Polskie Towarzystwo Saunowe ukoronuje również najlepszego Saunamistrza Publiczności i Drużynę która zaskarbi sobie łaski saunowiczów. Zapraszamy do kolejnej relacji NA ŻYWO!

 

Czwartek 26.05.2016 - Konkurencja indywidualna


10:15 Ryszard Rak - Hotel Kotarz - "Sołdat"

 Seans Ryśka to opowieść o rosyjskim żołnierzu który szuka słowiańskiej duszy. Zaprosił nas w podróż składającą się z trzech etapów. Mieliśmy okazję zobaczyć, krótkie migawki z jego życia. Początek to życie chłopa, następnie pobór do wojska, by na końcu w pełni chwale iść na zasłużony odpoczynek do cywila. Seans Ryśka jak zwykle obfitował w intensywne wrażenia zapachowe, nikt tak jak On nie dba o nasz komfort na tym polu. Jest to mistrz w tej dziedzinie. Dodatkowo widzieliśmy jak wygląda Rosyjska wieś. Na polu konie i piękne nagie dziewczyny ujeżdżające je w piękną słoneczną pogodę (nad wejściem powieszone było zdjęcie dokumentujące ten cud natury). Seans był dosyć dynamiczny, Saunamistrz używał wielu ciekawych technik i nie żałował wody na piec. Bardzo ciekawa propozycja na rozpoczęcie dzisiejszych zmagań. 

11:00 Dawid Wąsowicz - Megiw - "Can You Escape?"

Tym razem byliśmy na seansie jako obserwatorzy. Dawid musiał dzień wcześniej mocno "zapić". W każdym razie z jakiegoś powodu nie pamięta co się z nim w nocy stało. Obudził się w zamkniętym na klucz pomieszczeniu, wokół wiele zagadek i zadań do zrobienia. Jednym słowem znalazł się w niezłych opałach, aby się z nich wydostać musi odkryć cztery cyfry, które stanowią szyfr do sejfu, przechowującego klucz do drzwi. Aby pozytywnie zaliczyć wszystkie zadania musi wznieść się na wyżyny swoich saunamistrzowskitch umiejętności. To, że teraz piszę tą relację świadczy dobitnie o tym, że mu się udało. Dawid dwoił się i troił, by spotęgować wrażenia udało mu się zsynchronizować swoje ruchy z muzyką, wiele razy udało się to perfekcyjnie, efekt był wręcz piorunujący. Dawidowi należą się wielkie gratulację za to jak dużo włożył przemyśleć w każdy element seansu. Uczestnictwo w nim to prawdziwa uczta dla saunamaniaków.

11:45 Adam Górka - Termy Krakowskie - "Pijany Mistrz Kung Fu"

Adam to mnich, który ma problem z alkoholem. Został przyłapany przez swojego mistrza gdy w piwnicy klasztoru dzielnie popijał sobie winko z bukłaczka. Miarka się przebrała, został wysłany do celi klasztornej na odwyk, cela znajduje się w saunie i trzeba zaznaczyć, że nie był tam sam, my wszyscy, nałogowi saunamaniacy też potrzebujemy się leczyć (choć nie wszyscy chcą). Adam to człowiek wielu talentów, także udało mu się przemycić trochę wina do celi. W obawie, że się przegrzeje, od razu się do niego zabrał, dzieląc się z nami wszystkimi. Po lekkim upojeniu mieliśmy przyjemność oglądać spektakl jednego aktora "styl pijanego ręcznika", często przeplatany z grą aktorską, nieźle wplecioną w podkład muzyczny. Machanie ręcznikiem po pijanemu wyszło mu bardzo efektownie, publika non stop uśmiechnięta co chwilę nagradzała go gromkimi brawami. Adam potwierdził swój duży talent. Wielkie gratulacje !

12:30 Monika Dziubińska - Hotel Piwniczna - "Imprezowa kura domowa"

Monika przedstawiła nam minusy pewnego małżeństwa. Otóż, jak wielu z nas wie, małżeństwo bardzo często kończy pewien okres w naszym życiu, mniej imprez, mniej wycieczek ze znajomymi. Obowiązków dochodzi, a jeszcze jak się trafi na zazdrosnego partnera, to już może być koniec świata dla osoby o naturze imprezowej. Tak właśnie trafiła Monika. Mąż w pracy, a ona jako kura domowa zostaje w domu by sprzątać i gotować. Pewnego dnia, jej koleżanka namówiła ją na imprezę. Niczym Kopciuszek, przebrała się i udałą na disco, by szczęśliwie wrócić przed powrotem męża. Jeśli chodzi o sam seans, to był dopracowany w 100%. W saunie znajdowała się pralka, przyrządy do sprzątania i atrybuty imprezowe. Woda na piec lała się z mini wieży. Kule wyjmowane były z damskiej torebki. Wszystko było super przemyślane. "Ręcznik" Moniki był wręcz niesamowity, bardzo dużo świetnych i widowiskowych technik. Wielkie brawa dla Saunamistrzyni z Piwnicznej.

13:15 Klaudia Szczurek - Termy Krakowskie - "Amelia"

Mgnienie oka i zmiana miejsca akcji. Francuska restauracja, kelnerka Amelia znajduje skrzynie z dużą ilością fotografii przedstawiających pewnego przystojnego chłopaka. Amelia, romantyczka z natury, postanawia odnaleźć nieznajomego. Takim wstępem zaczyna się ten ciekawy seans. Podczas poszukiwań Ameili przytrafia się wiele przygód, jednak mając ręcznik w ręce nie boi się niczego, z podniesionym czołem, przezwycięża przeszkodę po przeszkodzie. A trzeba przyznać, że umiejętności ma "pierwszego sortu", jej techniki wielokrotnie wzbudzały brawa wśród publiczności, z dwoma ręcznikami również radzi sobie wyśmienicie. Patrzy się na nią z wyjątkową przyjemnością. Seans może nie należał do najgorętszych, ale sama końcówka była na prawdę gorąca. Gratulacje !

 

14:00 Iza Żołądź - SKY Fitness Academy Wroclaw - "Mulan"

Mulat to Chińska księżniczka, której ojca schwytało obce wojsko. Jako doskonała córka Chińskiego możnowładcy postanawia wstąpić do armii i pomóc w wyzwoleniu ojca. Uczy się fechtunku mieczem, ostrego życia żołnierskiego. A że talent u niej duży to wszystko to robi w przyspieszonym tempie. Iza do seansu przygotowała się z wyjątkową starannością, dużo Chińskich akcentów w saunie, świetnie dobrana muzyka i Ona - Mulan. Jak zwykle u Izy techniki na bardzo wysokim poziomie, wykonane bardzo widowisko, bardzo podobają się publiczności, w pamięci utkwił mi moment wyjątkowo ciekawego pobrania ręcznika z pieca. Tak fajnej "sztuczki" jeszcze nie widziałem. Przy czym nie wiem czy było to zamierzone czy nie, nie ma to żadnego znaczenia. Zapierało dech w piersiach i tyle. Podsumowując - seans był świetny technicznie i dobrze zagrany. Poprzeczka została postawiona wyjątkowo wysoko.

14:45 Dawid Bonkowski - Saunapark - "Robimy sobie gastro"

Środek dnia, wszyscy głodni. Trzeba coś przetrącić na szybko. Nie ma to jak pizza z pieca . Oddajemy się w opiekę specjalisty od kręcenia pizzy. "Gastro Bonkowskiego" taka sobie pizzeryjka saunowa, obfituje w wiele ciekawych potraw w swoim menu. Przede wszystkim pizzy nie kręci się wałkiem tylko w powietrzu. Dawid udowodnił, że jest w tym najlepszy. Kręci pizzę małym i dużym ręcznikiem, nad głową, przed sobą i za plecami. Stojąc, kucając i leżąc. Utrzymuje przy tym ciągły kontakt z publicznością. Śpiewa, tańczy, recytuje. Robi piruety i kręci bączki. Ilość ciekawych technik wręcz piorunująca. Duży czarny ręcznik, trudny, a w jego rękach zachowuje się jak udomowiony lew. Seans jak zwykle w jego wykonaniu był zabawny i autorsko rozmachany. Czysta przyjemność.


15:30 Dawid Bochen - Bassau - "Fat Burn"

Idealnie się złożyło. Pojedliśmy suto, pizzy i innych fast food-ów, brzuszki urosły, waga poszła w górę. Na pomoc przychodzi Dawid Bochen, Saunamistrz z ostrą nadwagą. Pokaże nam jak zadbać o siebie, co zrobić by spalić troszkę tłuszczu. Po pierwsze zmiana diety, McDonalds raczej trzeba omijać z daleka, przyda się trochę ćwiczeń i wzmożona aktywność fizyczna. Proces zrzucania kilogramów zostanie nam przedstawiony od początku do końca. Dawid jako Saunamistrz z mocną nadwagą wchodzi do sauny, brzuch duży, problemy z poruszaniem się. Zaczyna się ruszać, macha ręcznikiem ospale - no ale takie to dobrego początki. Z czasem, gdy coraz dłużej macha ręcznikiem, jego brzuch maleje, a forma rośnie. Końcówka to wysportowany mężczyzna z kaloryferem na brzuchu. W między czasie świetna, imprezowa muzyka, dużo ciekawych technik. Seans przyjemny, ciepły i miły dla oka. Gratulacje !

 


16:15 Mateusz Kupiński - Bassau - "Hollow Earth Theory"

Zaczynamy seans w prehistorii, Mateusz w cieleniu człowieka pierwotnego, pokazał nam jak wygląda zwykły dzień z jego życia. Zbiera się zioła :). No cóż, pewnych nawyków musieliśmy nabrać już w dalekiej przeszłości. W każdym razie po solidnej dawce tych specyfików przenosimy się w obecne czasy. Cały czas nasz Saunamistrz "popisuje" się swoją niesamowicie szybką techniką. Nie bez powodu mówią o nim, że posiada najszybszy ręcznik w kraju. Jego ręce poruszają się z taką prędkością, że ręcznika prawie nie widać, a do tego te zapachy, na początek pojawiło się opium z miodem pitny. Bardzo ciekawe zestawienie. Publiczność jest w ręcz zauroczona. Brawa co chwila i uśmiechy na ustach. Czy można wymarzyć sobie lepszy przebieg tego seansu. Na pewno nie. 

 

17:00 Joanna Feifer - Bassau - "Za wszelką cenę"

Doczekaliśmy się małego piekiełka. Aśka, to bokserka, która ciężko ćwiczy by osiągnąć sukces. A nie jest to sprawa łatwa, często taki reżim doprowadza do kłopotów zdrowotnych, i tak też było w tym przypadku. Skończyło się w szpitalu. Historia bokserki w saunie w wykonaniu Joanny to uczta dla wszystkich fanów sauny. Jej niebanalna technika, szybkie zmiany tempa i dobry kontakt z publicznością, to zdecydowanie przepis na seans idealny. Dodatkowo, był to do tej pory najcieplejszy seans tego dnia, istne piekiełko. W tym pozytywnym oczywiście znaczeniu, publiczność wiwatowała tak głośno, że o mało nie rozwaliła ścian. Aśka miała problemy z opuszczeniem sauny. Chyba jej to nie przeszkadzało, widać było zadowolenie malujące się na twarzy. Dzisiejszy poziom jest naprawdę wysoki co potwierdziła Joanna swoim seansem.

 17:45 Daniel Bułka - Termy Rzymskie - "Alladyn"

Duży sztos od Daniela. Wcielił się w Alladyna, który robi "maślane" oczy do księżniczki Jasmine wy. On jako ubogi chłopak, nie ma raczej co liczyć na względy kogoś tak wysoko postawionego. Na jego szczęście, całkiem przypadkiem znalazł lampę z dżinem, który był w stanie spełnić jedno z jego największych marzeń. Stań się choć na chwilę księciem by Jasmine go zauważyła. Cel został osiągnięty. To tyle jeśli chodzi o historię w tle, dobrze przedstawioną i pobudzającą wyobraźnie. Najważniejsze jednak w tym seansie było to jak został zagrany i rozmachany. Technicznie Daniel przeszedł dziś samego siebie, ręcznik wyjątkowo go słuchał, zwłaszcza, gdy wykonał rzut rozkręconym ręcznikiem nad piecem, przeleciał on przez cała saunę, został złapany po drugiej stronie i jakby nigdy nic pracował dalej. Dodatkowo, podkład muzyczny pomagał w każdym momencie, wstawki lektora non stop podtrzymywały historię. Podsumowując, sędziowie mają dziś wyjątkowo ciężką pracę, ten seans na pewno dołączył do pretendentów. Wielkie gratulacje !

 

18:30 Maciej Zaczyk - Hotel Piwniczna - "Niech Moc Będzie Z Nami"

Star Wars w saunie, no pewnie, dla Maćka to żaden problem. Już od dawna wiadomo, że w saunie nie ma granic, no ale żeby Star Wars, przecież to jest nie możliwe. Dzisiaj granica kolejny raz została przesunięta. Było to wszystko czego można chcieć od tego tematu. Maciek nie pozostawił na nim suchej nitki. Był rycerz Jedi (w tej roli Maciek), był Lord Vader i oczywiście nierozłączny robot R2D2. Była nawet walka na miecze świetlne. A wszystko to przedstawione i zagrane z wyjątkowym wyczuciem i dbałością o szczegóły. Technicznie Maciek dziś był doskonały, mnogość figur i  poprawne wykonanie. Temperatura wesoło wspinała się do góry, a zadowolenie wśród publiczności rosło. Seans zakończony gromkimi brawami. Oby więcej takich seansów !

 

19:15 Marcin Ciesielski - Termy Maltańskie - "Heal The World"

Reprezentant Term Maltańskich wkroczył do sauny dziarskim krokiem celując do nas ze strzelby. Wyciągnięty z safari Marcin swym seansem chciał zwrócić uwagę na problem jakim jest nie szanowanie Matki Ziemi. Opowiedział o zabijaniu zwierząt i niszczeniu fauny i flory a także o tym że jego seans to drobny kroczek w kierunku uzdrowienia naszej planety. Do utworów Michaela Jacksona cała sauna bawiła się przednio wyklaskując rytm Saunamistrzowi. Druga część seansu opowiadała o problemie rasizmu z jakim musi zmagać się nasz Świat. Bardzo pouczający seans, Marcin porządnie dogrzał i wykonał porządną saunamistrzowską pracę.

 

 

20:00 Gabriela Żymła - Aquadrom Ruda Śląska - "Rota - Z Narażeniem Życia"

Na samym początku Gabi została zaprzysiężona na strażaka, ślubowała za wszelką cenę strzec i ratować ludzkie życie. Z mojej strony życzyć tylko mogę, by okazji było jak najmniej. W każdym razie, seans tematycznie świetnie wpasował się w konwencję saunową. Strażak kojarzony jest z ogniem, gorącem. Szkolony jest by pożar gasić. Tak i Gabi, polewała nasz piec przy pomocy gaśnicy i innych ciekawych przyrządów. Podczas seansu przebierała się w pełny rynsztunek strażacki, co wzbudziło okrzyki zachwytu wśród publiczności. Na koniec, przeistoczyła się w ocalałą z płomieni dziewczynę i tak ucharakteryzowana dokończyła seans. Technicznie było perfekcyjnie, dużo ciekawych technik, w tym super wykonane ogniste wstęgi, czerwone chusty na kijach imitujących płomienie - efekt piorunujący. Seans jak to u Gabi, przemyślany od początku do końca, wzbudzający emocje i wywołujący uśmiech na twarzy. Gratuluję pomysłu i wykonania !

 

 

20:45 Łukasz Dłużniewski - Sky Tower - "Hatori Hanzo"

Wow, rzadko mi się zdarza mieć wrażenie, że uczestniczę w czymś wyjątkowym. Tak właśnie było w tym przypadku. Poraz pierwszy miałem przyjemność być na tym seansie. Mogę tylko powiedzieć jedno - rewelacja. Było tam wszystko co powinien mieć seans mistrzowski. Seans zdecydowanie zapiera dech w piersiach. Charakteryzacja Łukasza jest nie ziemska. Wygląda może nie jak rodowity Japończyk, ale zdecydowanie jak ktoś, kto spędził tam wiele lat i zna się na rzeczy. Opowieść jest o Hatori Hanzo, mistrz w swoim fachu, kiedyś wyrabiał najlepsze na świecie miecze, obecnie obiecał, że już więcej tego nie zrobi. Jednak poproszony przez kogoś, kto ma wspólnego wroga, zgodził się na to by zrobić ostatni w swoim życiu miecz. Wykonał go na naszych oczach. Mieliśmy wykuwanie, hartowanie w piecu i wodzie, szlifowanie. Wszystko idealnie wplecione w seans, muzykę i ruchy Łukasza. Jeśli chodzi o techniki, to śmiało można powiedzieć, że jego umiejętności są równie wysokie. Początek wręcz rzucił moją szczęką o podłogę. Ciężki czarny ręcznik, mocne, energiczne uderzenia, wszystko w takt muzyki, częste zmiany tempa, wszystko dokładnie i z należytą starannością. Po prostu mistrzostwo w każdym calu. Jest to jeden z najlepszych seansów tego dnia. Więcej już nic nie powiem, bo i tak nie uwierzycie. Wrocław - Sky Tower Fitness Academy. Adres pod którym można go spotkać na co dzień. Kto nie widział tego seansu, musi się tam udać w poszukiwaniu Hatori Hanso - Najlepszego twórcę mieczy na świecie !!! 

 

 

 

21:30 Łukasz Stajno - Termy Krakowskie - "Kevin"

No i mamy kolejną petardę. Koniec dnia, myślałem, że już mnie nic nie zaszkodzi. A tu Łukasz, wchodzi do sauny z pomysłem petardą. Przedstawił nam w skrócie cały film "Kewin Sam W Domu". Zrobił to wprowadzając pewne poprawki. Jako Kevin zamiast życzyć sobie, by zniknęli rodzice, chciał by nie było sędziów. Budzi się rano, a tu sauna bez zakazów i nakazów. Mógł robić co chciał. I tak zrobił. Jego sielanka jednak szybko się skończyła, jego dom napadli tekstylni złodzieje. Musiał szybko dorosnąć i obronić go przed napastnikami. Ilość gagów i nawiązań do filmu była imponująca. Łukasz nas rozbawił do łez, wymachał seans bez błędnie. Tym razem już chyba wszystko się udało. Publiczność byłą prze szczęśliwa. Kolejny ciężki orzech do zgryzienia dla sędziów. Powiem jedno, takich właśnie seansów oczekiwałem na Mistrzostwach Polski. Wielkie brawa dla Łukasza.

 

 

 

Po długiej i ciężkiej nocy (przynajmniej dla Saunamistrzów) nadeszła długo oczekiwana niedziela. Dzisiaj zmagania drużynowe. Jeśli poziom będzie równie wysoki jak wczoraj, to zapowiadają się wspaniałe seanse. Czeka nas 15 seansów wyłonionych z eliminacji w turnieju SaunaCup 2016. Całe Termy Rzymskie od samego rana aż wrą od przygotowań. Saunamistrzowie już się przygotowywują, pogoda jest letnia, żar się leje z nieba, mam jednak nadzieję, że w saunie będzie jeszcze cieplej. Ekipa www.poprawnesaunowanie.pl jest już na miejscu i będzie wam opisywać wszystkie seanse na żywo. Zapraszamy !

11:00 Przemysław Kwarta, Ilona Kwarta "Powiew Tanga"

 

Na sam początek zmagań dostaliśmy historię miłosną. Przemek i Ilona nie przez przypadek mają na nazwisko Kwarta - są bowiem małżeństwem. Można więc powiedzieć, że są w tym wiarygodni. Historia przez nich opowiedziana, miała wiele wzlotów i upadków. Działo się bardzo dużo. Na początku zachłyśnięci swą miłością, tańczą i szaleją po parkiecie, potem jednak Przemysław coś nabroił i został przez Ilonę odrzucony. Zaczął się dla niego ciężki okres. Rozpaczał, płakał, turlał się po podłodze. Swymi działaniami wybłagał przebaczenie. Ilona przyjęła go z powrotem. Przetańczyli szczęśliwi do końca seansu. Jeśli chodzi o sam seans i ich umiejętności techniczne, to widać, że żadnych wyzwań się nie boją. Przedstawili nam wiele technik, fakt, że wymagają jeszcze kilku szlifów do perfekcji, wcale nie przeszkadzał w odbiorze. Było to mocne uderzenie na początek dnia ! 

 

 

 11:45 Radosław Wielhorski, Krzysztof Holeczek - "Niedocenieni Bohaterowie"

Niedoceniani Bohaterowie to opowieść o Strażakach. To oni są tytułowymi Niechcianymi Bohaterami. Chłopaki Radek i Krzysiek pracują w OSP Czeladź. Tak się składa, że w ich rejonie są Termy Rzymskie. Obiekt gdzie ostro się grzeje w saunie, co może być niebezpieczne. A dzisiejsza służba nie jest łatwa. Okazuje się, ze saunamistrzowie zapomnieli ręcznika z pieca, zajął się ogniem i nasi bohaterowie przyjeżdżają do Świątyni Saturna na akcje. Szybka i skuteczna doprowadza do natychmiastowego opanowania sytuacji. Saunamistrzowie przemyśleli każdą minutę tego seansu, nic tam się nie działo przez przypadek, mieliśmy wiele ciekawych technik, ręczniki latały w powietrzu. Woda lala się z węża strażackiego jak i gaśnic. Wszystko to oglądało się z zaciekawieniem, a czas minął nam jak z bicza strzelił. Był to kolejny ciekawy seans.

 

  12:30 Zuzanna Emanowicz, Ewelina Kasica, Iwona Kochman - "Lost Senses"

 Wybraliśmy się w poszukiwaniu utraconych zmysłów. Poszukiwaliśmy kolejne zmysł wzroku, słuchu i mowy. Aby być dobrze rozpoznawalnym, dziewczyny miały na koszulkach namalowane kolejne oko, ucho i usta. Dodatkowo, miały przepaski na na oczach, uszach i ustach. Wszystko fajnie przemyślane. By bardziej spotęgować wrażenie utraty zmysłów, na początku jedna z dziewczyn tłumaczyła słowa piosenki na język migowy. Świetny pomysł, wrażenie nieziemskie. Musze przyznać, że bardzo mi się podobały akcje synchroniczne, wiele z nich było wręcz idealnie dopracowanych. Wszystko było dopasowane do muzyki i w pełni równoległe. Akcje solo też były ciekawe. Publiczność wyszła z seansu bardzo zadowolona !

 

   13:15 Joanna Feifer, Oskar Kusztal, Mariusz Sobieraj - "Kuchenne Rewolucje"

Ekipa z Wrocławskiego Aquaparku wysłała na zawody w zastępstwie trzech szefów kuchni z Magdą Gessler na czele. Zafundowali nam niezłą kuchenną rewolucję. Wszystkie gastronomiczne hity ostatnich lat jak mięsny jeż, czy pomidorowa, okraszone ogromnymi ilościami mrożonek które lądowały na piecu. W połowie seansu na piecu było już tyle lodu, że temperatura była jak w piekarniku, a w odwodzie oczekiwało jeszcze drugie tyle. Magda goniła swoich podwładnych kuchcików do roboty, ale na koniec zafundowała nam mrożony bigos, nie do przejedzenia, topił się na piecu jeszcze po zakończeniu seansu, gdy żegnani owacjami na stojąco Saunamistrzowie opuszczali kuchnię.

   14:00 Kinga Biernat, Dominik Łyszczarz - "Anioł Stróż"

 

Kinga i Dominik przedstawili przepiękną, epicką opowieść o upadłej kobiecie. Zeszła na złą drogę, piła alkohol, brała używki. Doprowadziła się do takiego stanu, który nie przystoi kobiecie. Na jej szczęście obserwuje ją jej Anioł stróż. Widząc jej upadek postanowił zareagować. Na początek aby powstrzymać ją przed dalszym staczaniem się, przykuł ją do ściany. Rozpoczął się proces nawracania. Efekt końcowy jest oczywiście z góry skazany na powodzenie. Nasza główna bohaterka wychodzi z nałogów i odzyskuje dobrą reputację. Dobra historia to nie wszystko trzeba to jeszcze umieć zagrać, a w przypadku seansu saunowego "wymachać". Wszystko to wyszło Kindze i Dominikowi bardzo ciekawie. Było dużo technik i wiele gry aktorskiej. Publiczność obserwowała tą historię w skupieniu i z zachwytem, momentami przerywając ciszę oklaskami. Mi również bardzo podobał się ten seans, było to przedstawienie multimedialno-teatralne na wysokim poziomie.

 

  14:45 Monika Dziubińska, Wiesława Żywczak - "Kali, Mirona I Puszka Pandory"

Kali i Mirona ponownie uratowały świat od nieszczęść uwolnionych z puszki Pandory przez ciekawską wieśniaczkę. Monika i Wiesia zaprezentowały się z jeszcze lepszej strony niż na Sauna Cup w Białce. Bardzo dobra synchronizacja Saunamistrzyń i klimat starożytnej Grecji wyczuwalny na każdym kroku, końcówka iście hollywoodzka, Kali i Mirona jak z serialu o wojowniczej księżniczce Xenie ratują świat. 

   15:30 Izabela Krupa, Dawid Bonkowski - "Wielki Świat Małych Odkrywców"

My "dorośli" zapomnieliśmy jak to jest być małym i beztroskim. Gdy cieszą najmniejsze szczegóły z otaczającego nas świata. To właśnie chcieli nam przypomnieć Iza i Dawid. Ich wersja świata maluchów jest bardzo wciągająca. W ich zachowaniu zobaczyliśmy nas samych kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Przekomarzali się, kłócili, szturchali i popychali. Wszystko w ten uroczy dziecięcy sposób. Można się było rozmarzyć i pośmiać. Samo show składało się z wielu ciekawych momentów, raczej solowe występy, czysty popis saunamistrzowskich umiejętności. Wielokrotne brawa i wiwaty. Było bardzo miło przypomnieć sobie jacy byliśmy kiedyś. Dziękujemy !

    16:15 Sebastian Dziurski, Adam Górka - "Menele - You Live Only Once"

Mogło by się wydawać, że temat jest trudny, ale ... w tym przypadku mam wrażenie, że mają do tego "naturalne predyspozycje". Chłopaki wcielili się w role bardzo przekonywująco. Jakby historia było właśnie o nich. A była to historia dwóch przyjaciół, bezdomnych ludzi, którzy mieszkają na dworcu. Ich życie, każdego dnia wygląda bardzo podobnie, obchodzą pobliskie śmietniki w poszukiwania jedzenia i picia, zbierają kasę na piwko i inne trunku. Pewnego razu podczas poszukiwań natrafili na los Lotto, który okazał się zwycięski. Wygrali 6-stkę w lotka. Od te pory dokończyli seans jako eleganccy biznesmeni. Seans obfitował w wiele nawiązań do tematu przewodniego. Chłopaki cały czas trzymali się roli, zagrali ją bardzo wiarygodnie. A do tego wszystkie ich technika zwala z nóg. Na prawdę było na co popatrzeć. A synchro, które robili "po pijaku" na zawołanie - " Dobra, tera robimy synchro", zrobiło dużą furorę. Bardzo przyjemny seans.

  17:00 Damian Sołtysik, Arkadiusz Ufnal - "Bunt Bogów"

Prometeusz, znany w mitologii z tego, że okradł bogów z ognia. Nie pozostało to bez odzewu, bardzo źli postanowili go za wszelką cenę odszukać i ukarać. Gniew i pożoga. Prawdziwy Bunt Bogów. W poszukiwaniach pomagał im wąż. Poruszał się swobodnie po całej saunie i syczał wszystkim do ucha.  Damian i Arek użyli w swych seansach kilka ciekawych pomysłów. Przekazywanie ręcznika z rąk do rąk, sterowanie saunamistrzem na odległość itp. Techniki były szybkie i dynamiczne, muzyka w tle patetyczna i podniosła. Seans przez cały czas trzymał się tematu, wszyscy bawiliśmy się świetnie. 

   17:45 Damian Rurarz, Zbyszek Owczarek, Maciej Zaczyk - "Skazani Na Saunshank"

Ciężko mi znaleźć słowa. Tak bardzo mi się podobał ten seans. Znajdujemy się w SaunShanku, więzieniu o zaostrzonym rygorze dla przestępców saunowych. Osadzeni to: Maciej Zaczyk - za trzymanie nagich części ciała na drewnie oraz Zbyszek Owczarek, za skorzystanie z basenu bez wzięcia prysznica. Początek to bardzo fajne mroczne klimaty, osadzeni ciężko pracują w kamieniołomie, ciężkimi młotami rozkruszają lód i kamienie. W tle muzyka więzienna, jak z filmów gdy murzyńscy niewolnicy pracują przy budowach dróg - wrażanie nieziemskie. Dalsza część seansu to opowieść o tym jak wypracowali sobie wolność, którą na końcu seansu otrzymali. Techniki użyte w seansie jak zwykle w wykonaniu tej trójki były perfekcyjnie, ale nie mogło być inaczej gdy w saunie spotkali się Damian, Zbyszek i Maciek. Taki seans to czysta przyjemność ! 

 18:30 Daniel Bułka, Tomasz Kabis, Mateusz Góralczyk - "The Sands Of Time"

Trzech złodziejaszków zawitało do sauny. Mistrzowie w swoim fachu. Dorobili się fortuny na okradaniu ludzi na rynku. Pewnego dnia gdy chcieli świętować swoje sukcesy w karczmie, przytrafiła im się niemiła przygoda. Jednego z nich otruto. Pozostali gdy tylko się zorientowali to postanowili zrobić wszystko by uratować przyjaciela. Oddali wszystkie pieniądze, zorganizowali lód by natrzeć go. Robili wszystko co w ich mocy by odzyskał zdrowie. Oczywiście wszystkie historie w saunie kończą się dobrze, tym razem nie mogła by inaczej. Seans dokończyli w pełnym składzie, wykorzystując do tego ciekawe techniki np. w powietrzu wymieniali się ręcznikami (trzy ręczniki przerzucane jednocześnie pomiędzy całą trójką), wody nie żałowali - gorąc zrobił się tak przyjemny, że nie mogliśmy uwierzyć, że seans się zakończył.

  19:15 Klaudia Szczurek, Łukasz Stajno - "Uwierz W Ducha"

Uwierz w ducha to seans zrobiony do filmu z Patrykiem Swayze o tym samym tytule. Jest to opowieść o zakochanej parze- Molly i Sam. Pewnego dnia jadąc metrem zostali zaatakowani przez ludzi, którzy chcieli im ukraść portfel. Mimo spełniania ich żądań Sam został zastrzelony. Na naszych oczach, jeszcze w trakcie gdy Molly rozpaczała nad mężem , widzimy jak duch Sama ulatuje z jego ciała. Robi co może by się z nią skontaktować, unosi światełko na jej oczach, wtedy to uwierzyła, że może z nim porozmawiać. Seans obfituje w niesamowitą ilość nawiązań do filmu. Klaudia i Łukasz odgrywają wszystkie ważniejsze sceny z tego filmu. Nawet osoba, która go nie widziała, mogłaby z grubsza zorientować się w tej historii. Jednym słowem gra aktorska na najwyższym poziomie. A do tego wszystkiego pierwszej klasy umiejętności panowania nad ręcznikiem. Dzięki temu wszystkiemu, seans bardzo się wszystkim podobał. Publiczność klaskała i wiwatowała. Po seansie gratulacjom nie było końca.

 20:00 Gabriela Żymła, Zbigniew i Nikodem Jończyk - "Wiewiórki"

Mieliśmy przed sobą zespół złożony z trzech wiewiórek, które chcą zostać gwiazdami. Dużo ćwiczą, aby ich marzenie się ziściło. Ich pierwszy koncert odbył się w Mysłowicach, pokazali się z bardzo dobrej strony, zarówno ich umiejętności były wysokie, jak i ich zdolności w rozśmieszaniu publiczności. W tym temacie prym wiedzie Teodor, wiewiórka, która lekko niedomaga umysłowo. Chociaż, przyznać trzeba, że to akurat wychodzi zespołowi na dobre. Ich pierwszy koncert tak się spodobał, że dostali kolejną szanse, do zagrania był koncert w Rudzie Śląskiej. Nie mogli jej przepuścić, przygotowali się jeszcze lepiej i po tym koncercie zostali zaproszeni na Broadway. Czyli spełniło się ich marzenie. Na tą okazję postanowili przygotować coś specjalnego. Mieliśmy możliwość obejrzeć niespotykaną dotąd figurę. Ułożeni w piramidę, Zbyszek i Nikodem klęczą na ziemi, Gabi stoi na nich i wszyscy synchronicznie machają ręcznikami. Bardzo widowiskowa technika nagrodzona wielkimi brawami.  

  20:45 Daria Dembińska, Sebastian Dziurski - "Adam i Ewa"

Zobaczyć alternatywną - Śląską - historię stworzenia, to naprawdę ciekawe przeżycie. Okazuje się, że niejaki "Bóg" to Ślązak o twarzy Pana Panga. Stworzył on Adama i Ewę, na początku dał im dużą swobodę, okazało się jednak, że tych kilka praw, które im dał, to było dla nic zbyt dużo. Nie mogli zjeść jabłka z drzewa. Ewa jak to kobieta, z ciekawości zwykłej postanowiła spróbować, namówiła też do tego Adama. Po tym występku "Bóg" się nie nich mocno zeźlił. Kazał im opuścić raj. Saunamistrzowie nieźle nas na tym seansie rozbawili, ciągłe Śląskie wstawki były bardzo zabawne, "Bóg" mówiący tą gwarą - przekomiczny. Pięknie przyodziana w kwiaty Ewa, z ręcznikami w rękach wyglądała jak biblijny Anioł. Sebastian jak Anioł raczej nie wygląda, uśmiech ma iście diabelski, a macha ręcznikiem jak Nosferatu - wampir w ludzkiej postaci. Na tym seansie po raz kolejny tego dnia mogliśmy zobaczyć nowatorską "figurę", Daria wskoczyła na Sebastiana, chwyciła go nogami w talii i pochylając tułów ku ziemi macha razem z Sebastianem ręcznikiem. Efekt na prawdę ciekawy.  

   21:30 Iza Żołądź, Łukasz Dłużniewski - "Taj Mahal"

Tego seansu nie da się opisać. Trzeba na nim być i go przeżyć. Ja jednak po to tu jestem i muszę jakoś się postarać. Od razu uprzedzam, że cokolwiek napiszę to i tak nie oddam wszystkiego co przeżyliśmy na tym seansie. Perfekcja i doskonałość, przemyślany każdy ruch, wszystko dopracowane w każdym szczególe. Mnóstwo nowatorskich rozwiązań. Przepiękne było, gdy Łukasz machał ręcznikiem czy też ręcznikami, a Iza chodziła wokół niego. Pomiędzy nim, a ręcznikami, umiejętnie je omijając tak by nie zawadzić. Nie wiem ile trzeba było takie rzeczy ćwiczyć, ale podejrzewam, że samo nie przyszło. Tego typu wisienek na torcie było wiele. Patrząc na to człowiek zapominał by oddychać. A gdy  Iza jako księżniczka umiera, nasze serca zamierały razem z nią. Bardzo ładnie to zagrała, a Łukasz wtórował jej po mistrzowsku. Panie i Panowie, nie ma co czarować, ten seans zbliżył się do perfekcji na odległość najkrótszą z wszystkich seansów w team-ie jakie miałem okazje widzieć. Miałem już kończyć, ale przypomniałem sobie ich synchro ... wytrenowane, bezbłędne, niewymuszone, wzorcowe ... czysta, niczym nie zmącona przyjemność ... .

 Na tym kończymy zmagania drużyn. Jutro zmagania finałowe. Skład jedynek już znamy. Za kilkanaście minut dowiemy się jakie sześć drużyn dołączy do jutrzejszych zmagań. Zmęczeni, ale zadowoleni. Z niecierpliwością wypatrujemy soboty, nie możemy się doczekać by dowiedzieć się kto jest wygra te mistrzostwa. Ekipa www.poprawnesaunowanie.pl zjawi się w Termach Rzymskich z samego rano. Jak dotychczas opiszemy wszystkie seanse. Zapraszamy wszystkich.

 

 

 

 

FINAŁY INDYWIDUALNE I DRUŻYNOWE

 

 

 10:30 Gabriela Żymła - Rota "Z narażaniem życia"

Gabi opowiedziała nam historię Strażaka, który został wezwany do gaszenia pożaru i z narażeniem życia go gasił. Co prawda nie wiemy czy Strażaczka Gabi przeżyła tą akcję, ale na pewno udało się jej uratować kobietę z płonącego budynku. Gabi użyła wielu technik, na dwa ręczniki. Najefektowniejsze były flagi imitujące płomienie. Bardzo fajna muzyka tworząca klimat i bardzo dobre wykonanie. Do tego zacna temperatura jak na początek dnia w sam raz na rozgrzanie.

  11:15 Łukasz Dłużniewski - "Hatori Hanzo"

Łukasz jak kowal wykuwający japońskie katany. Ten Święty Miecz wymaga najwyższego skupienia i uwagi. Ono własnie towarzyszyło nam na początku seansu. To co działo się potem to już czysta poezja. Świetna muzyka w klimacie Japońskim i doskonale zgrane z nią ruchy Saunamistrza. Do tego dopracowane techniki i świetny pomysł na seans. Ciężko będzie zbliżyć się do tego poziomu. Naprawdę wielkie gratulacje !!

 12:00 Daniel Bułka - "Alladyn"

Seans Alladyn Daniela to bajkowa opowieść o biednym chłopcu, który marzy o dobrze tym by zwrócić uwagę swojej dobrze urodzonej wybranki. Znajduje magiczną lampę, a uwolniony z niej Dżin spełnił jego życzenie. Muzyka bardzo w klimacie do tego Saunamistrz świetnie ją wykorzystał. Daniel niesamowicie opanował techniki podrzucania ręcznika. Dopracował je do perfekcji i trzeba przyznać, że są niesamowicie efektowne. Dodatkowo bardzo dynamiczna technika na dwa ręczniki dopełniła dzieła. Bardzo udany seans na mistrzowskim poziomie. 

 12:45 Łukasz Stajo - "Kevin"

Kevin sam w saunie, lepszego tematu dla siebie Łukasz nie mógł wymyślić. Bardzo dobre wykonanie, wiele akcentów z filmu o Kevinie samym w domu. Publiczność bardzo dobrze się bawiła w saunie, sam Saunamistrz mam wrażenie też. Jak sam powiedział, chciałby, żeby sędziowie zniknęli. Tak właśnie się zachowywał. Pełny luz i dobra muzyka.    

 13:30 Mateusz Kupiński - "Hollow Earth Theory"

Mateusz prawie jak prawdziwy druid zabiera nas do lasu gdzie zbiera zioła, aby przygotować magiczny specyfik. Potem przenosimy się do teraźniejszość, ale nie zwalniamy tempa. Ręczniki poruszają się w rekach Mateusza niesamowicie szybko. Do tego technika bez zarzutu. Zapachy były bardzo dobrze wyczuwalne. W saunie co chwile słyszeliśmy gromkie brawa, więc publiczność zachwycona :) 

 

 14:15 Iza Żołądź - "Mulan"

Iza zaprezentowała się w roli Mulan, dziewczynki, która by ratować swojego ojca ucieka z domu i udając chłopca szkoli się by zostać przyjęta do armii. Bardzo fajna muzyka i dopasowanie jej do seansu. Bardzo dobre zgranie do tej muzyki całej choreografii. Technika jak to zwykle u Izy bez jakikolwiek potknięć. Publiczność zachwycona mistycznością całego seansu, ale też jego zmiennym tempem. Bardzo dobry seans zasługujący na duże wyróżnienie z pośród dzisiaj oglądanych.

 

  

Finał Drużynowy

 

  15:45 Damian Rurarz / Zbyszek Owczarek / Maciej Zaczyk - "Skazani na Saunashank"

Saunashank, więzienie o zaostrzonym rygorze dla przestępców saunowych. Dwóch skazanych Zbyszek i Maciej wraz z naczelnikiem więzienia Damianem pokazali nam jak powinna wyglądać poprawny proces resocjalizacji. Więźniowie nadzorowani przez Naczelnika ciężko pracowali ręcznikami, aby zapewnić saunjącym należyte warunki. Niezła synchronizacja i mnogość więziennych gadżetów zaowocowały fajnym klimatem i zadowolonymi widzami. 

 

 

 

 16:30 Radosław Wielhorski / Krzysztof Holeczek - "Niedoceniani bohaterowie"

Dzisiaj to już drugi seans o tematyce związanej ze strażą pożarną. Radek z Krzyśkiem przedstawili nam historię dwóch strażaków, którzy zostali wezwani do sauny w Termach Rzymskich w celu ugaszenia pożaru. Pożar został zaprószony przez nieroztropnego Saunamistrza, który pozostawił ręcznik na piecu, który zapłonął.

Poza codziennym życiem strażaków na dyżurze, byliśmy również świadkami akcji gaśniczej. Akcja przebiegła sprawnie, żadne z uczestników seansu nie został ranny. Strażacy najpierw gasili pożar wężem strażackim, lodem a także saturatorami, które świetnie imitowały małe gaśnice. W saunie nie zabrakło także imitacji dymu. Na sam koniec seansu, zamiast spalenizny, w saunie unosiła się ożywcza woń mięty.

Sporo synchronów w machaniu, dużo przydatnych rekwizytów, przyjemnie zapachy oraz wysoka temperatura... czyli wszystko to co publiczność lubi najbardziej.

 

 

17:15 Gabi Żymła / Nikodem Jończyk / Zbigniew Jończyk - "Wiewiórki"

Mieliśmy przed sobą zespół złożony z trzech wiewiórek, które chcą zostać gwiazdami. Dużo ćwiczą, aby ich marzenie się ziściło. Ich pierwszy koncert odbył się w Mysłowicach, pokazali się z bardzo dobrej strony, zarówno ich umiejętności były wysokie, jak i ich zdolności w rozśmieszaniu publiczności. W tym temacie prym wiedzie Teodor, wiewiórka, która lekko niedomaga umysłowo. Chociaż, przyznać trzeba, że to akurat wychodzi zespołowi na dobre. Ich pierwszy koncert tak się spodobał, że dostali kolejną szanse, do zagrania był koncert w Rudzie Śląskiej. Nie mogli jej przepuścić, przygotowali się jeszcze lepiej i po tym koncercie zostali zaproszeni na Broadway. Czyli spełniło się ich marzenie. Na tą okazję postanowili przygotować coś specjalnego. Mieliśmy możliwość obejrzeć niespotykaną dotąd figurę. Ułożeni w piramidę, Zbyszek i Nikodem klęczą na ziemi, Gabi stoi na nich i wszyscy synchronicznie machają ręcznikami. Bardzo widowiskowa technika nagrodzona wielkimi brawami.   

 

18:00 Iza Żołądź / Łukasz Dłużniewski - "Taj Mahal"

Iza i Łukasz w swoim seansie opowiedzieli historię Świątyni Miłości Taj Mahal. Doskonale wyczuwalne zapachy i muzyka indyjska wprowadziły nas klimat miłości i romantyzmu. Niesamowite synchrony i świetnie wykorzystany fakt bycia drużynom. Seans zapada w pamięć nie tylko ze względu na temat ale i na perfekcyjne wykonanie. Publiczność klaskała z zachwytu długo po seansie i trzeba przyznać ze miała rację. Doskonale wykonany i przemyślany seans. 

 

 

 18:45 Daniel Bułka / Tomasz Kabis / Mateusz Góralczyk  - "The Sands Of  Time"

Tomasz, Daniel i Mateusz trzech przyjaciół żyjących w czasach średniowiecza. Zarabiających na swoje potrzeby kradnąc na targowisku. Swoim zachowaniem tak zaleźli za skórę mieszkańcom, że postanowiono otruć jednego z nich. Mateusz padł ofiarą truciciela. Niestety nikt nie chciał mu pomóc. Trzech kompanów postanowiło oddać wszystkie zrabowane łupy i pieniądze i błagać o wybaczenie. Tym sposobem zdobyli odtrutkę. Ciekawa muzyka i dużo elementów show. Technicznie przyzwoicie i jak najbardziej interesująco, bardzo fajne zamiany miejsc między Saunamistrzami i przerzuty ręcznika.  

 

 

 

19:30 Daria Dembińska / Sebastian Dziurski - "Adam i Ewa"

Za nami ostatni seans dzisiejszej finałowej rundy Mistrzostw Polski Saunamistrzów 2016. Jako ostatni wystąpili dla nas Daria w roli Ewy oraz Sebastian jako rajski Adam. Była to autorska opowieść o powstaniu pierwszych ludzi. Co ciekawe, Bóg był rodowitym Ślązakiem i godał do zgromadzonych w saunie.

Początkowo nadzy Adam i Ewa, żyją w raju. Po zjedzeniu jabłka z zakazanego drzewa (w wersji Adama, został on do tego zmuszony przez Ewę siłą, w co trudno uwierzyć patrząc na jej filigranową posturę) Saunamistrzowie odkrywają, że są nadzy. Przywdziewają nasze współczesne ubrania.

Zarówno w czasach współczesnych jak i w tych przeszłych, w saunie towarzyszyła nam bardzo przyzwoita praca ręcznikami, choć show skradł odrobinę Sebastian swoimi solowymi popisami. Duże brawa dla Saunamistrzów za wygimnastykowanie, trudne partnerowania i figury, w które wplecione zostało machania ręcznikiem, czy aplikacja lodowych kul na piec. 

Bardzo przyjemne zakończenie Mistrzostw.

WYNIKI Z KWALIFIKACJI

 

 

 

WYNIKI FINAŁOWE

 

 

* Punktacja sędziów w podsumowaniu mnożona była przez przelicznik zgodnie z zasadami międzynarodowymi w celu porównywania wyników. Maksimum dla zawodów indywidualnych 600pkt, drużynowych 700pkt. (Po kliknięciu na wyniki szczegółowe wyświetli się powiększona wersja)

 

Przed koronacją zawodników i przyznaniu wyróżnień, między innymi dla Ryszarda Raka, Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Saunowego. Ekipa poprawnesaunowanie.pl nagrodziła najmłodszych Saunamistrzów, to nasza przyszłość!

 

Dziękujemy wszystkim obecnym, organizatorom, sponsorom, jury, publiczności no i oczywiście Saunamistrzom za wspaniałe 3 dni. Dzięki takim ludziom coraz więcej osób ma świadomość o poprawnym saunowaniu i propagujemy to co mamy najlepsze. Portal poprawnesaunowanie.pl dziękuje za wyróżnienie i dyplom jaki otrzymaliśmy od organizatorów, nadal będziemy się starać aby wspólnie działać na rzecz kultury poprawnego saunowania.

Po uroczystym wręczeniu nagród przyszła pora na fetowanie, wspaniała Mistrzowska Noc Saunowa jak zwykle przeszła do historii ze swymi niepowtarzalnymi seansami Mistrzów, tym razem na pełnym luzie. Na uwagę prócz drużynowych seansów Mistrzów i Wicemistrzów drużynowych, zasługują szczególnie seanse indywidualne, gdzie Iza z Łukaszem zamienili się miejscami i zaprezentowali z pomocą swych przyjaciół swoje seanse mistrzowskie w innej konfiguracji. Iza jako Hatori Hanzo doprowadziła swym mistrzowskim wykonaniem do łez Wicemistrza Polski. Łukasz w spódniczce Mulan prezentował się wiele gorzej niż Mistrzyni, jednakże nie ustępował pola swej koleżance i jego historia, mimo kilku modyfikacji była równie wspaniała. Gratulujemy jeszcze raz wszystkim i do zobaczenia w saunie!

 

Autor: Ekipa poprawnesaunowanie.pl -> Krzysiek, Odi i Przemek 

Zdjęcia: Przemek i Ryszard Rak www.fotorak.com.pl