Od kilku lat zawód Saunamistrza przeżywa niesamowity boom w Polsce. Każdy liczący się obiekt saunowy zatrudnia Mistrzów Ceremonii. Nie tylko po to aby umilali klientom czas spędzony w saunarium, ale co ważniejsze, dbali o ich bezpieczeństwo i zdrowie podczas przebywania w saunarium i korzystania z jego dobrodziejstw. Saunamistrz to osoba, która zna zasadę działania każdego urządzenia w obiekcie i służy pomocą odwiedzającym go gościom. Poza oprowadzaniem po strefie osób, które są pierwszy raz, Saunamistrzowie dbają o kulturę saunowania, oraz bezpieczeństwo. Przeprowadzają oczywiście cyklicznie seanse aromatyczne w saunach suchych lub kosmetyczne w łaźniach parowych.
Ceremonie saunowe przyszły do Polski od naszych zachodnich sąsiadów, choć przeprowadzane są w naszych rodzimych saunariach od zaledwie kilku lat, możemy poszczycić się najlepszymi technicznie Saunamistrzami na świecie. Od kilku lat wspaniali Polscy Mistrzowie Ceremonii zdobywają czołowe miejsca na międzynarodowych turniejach Saunamistrzów. Należy tutaj wspomnieć o Dawidzie Bochenie oraz Dawidzie Wąsowiczu którzy wraz z Joanną Feifer są w posiadaniu tytułu Drużynowych Wicemistrzów Świata, czy też Łukasza Stajno z Sebastianem Dziurskim, będących Drużynowymi Drugimi Wicemistrzami Świata. Mamy też zdolne Saunamistrzynie m.in Izę Żołądź i Gabrysię Żymłę, które prócz tytułów Mistrzyń Polski mogą poszczycić się wysokimi miejscami na międzynarodowych zawodach.
Początkowo Saunamistrzowie nie mieli zbyt wiele możliwości, aby uczyć się tej sztuki, mogli jedynie podglądać kolegów z zagranicy i posiłkować się filmikami udostępnianymi w Intrernecie, uczyli się metodą prób i doświadczeń, co przyniosło niespodziewanie dobre efekty i technika Polskich Saunamistrzów jest oceniana za jedną z lepszych na świecie.
Aby zostać Saunamistrzem nie wystarczy ręcznik, wiaderko z wodą i aromatem. W celu poprawnego przeprowadzenia rytuały saunowego, z zachowaniem zasad poprawnego saunowania, oraz zasad bezpieczeństwa, należy przejść specjalistyczne szkolenie na Saunamistrza. Na szczęście od kilku lat szkolenia takie są dostępne w Polsce, z początku przeprowadzane były przez najlepszych Saunamistrzów, reprezentujących obiekty i firmy związane z saunami m.in. Bassau i Megiw, obecnie prowadzone są również Akademie Saunamistrzów przy największych obiektach saunowych w Polsce.
Od niedawna Polskie Towarzystwo Saunowe rozpoczęło certyfikację szkoleniowców Saunamistrzów i samych Saunamistrzów, szkolenia prowadzone zgodnie z wytycznymi stowarzyszenia prowadzi m.in. utytułowany Saunamistrz Dawid Wąsowicz. Zapytaliśmy Dawida jak wyglądają takie szkolenia.
poprawnesaunowanie.pl: Witaj Dawidzie
Dawid Wąsowicz: Dzień dobry
ps: Opowiedz nam proszę o szkoleniach które przeprowadzasz
D.W.: Z przyjemnością. Szkolenia, które przeprowadzam od dawna, najpierw w obiektach , w których pracowałem, a później pod marką firmy Megiw, w której pracuję, dzielę na dwie części. Teoretyczną, oraz praktyczną, która zawsze odbywa się w obiekcie, w którym ma pracować szkolona przeze mnie osoba.
ps: Czyli nie ma mowy o machaniu na sucho, lub w innej saunie?
D.W.: Z początku ćwiczymy na sucho, jednakże, gdy wchodzimy do sauny, chcę aby osoba szkolona od razu ćwiczyła w obiekcie, w którym będzie pracować, pozwala to na przekazanie dodatkowych praktycznych wskazówek.
ps: Rozumiem, to zacznijmy może od teorii, jak wyglądają wykłady?
D.W.: Nie są to wykłady przeprowadzane przez Profesora Ręcznika J. Staram się przekazywać w zwięzły sposób najważniejsze kwestie. Strona teoretyczna szkolenia dla Saunamistrzów obejmuje generalnie zasady korzystania z wyposażenia obiektu, zasady kultury poprawnego saunowania i zasady bezpieczeństwa, samego Saunamistrza, jak i gości saunarium. Osobom szkolonym przekazuje się wiedzę na temat higieny w saunie, oraz argumenty, które pozwalają Sauamistrzowi przekonać ludzi dlaczego nie powinno się np. saunować w stroju kąpielowych, czy też dlaczego należy trzymać całe ciało na ręczniku. Kluczowe jest również przekazanie jak powinien wyglądać cykl saunowy, tzw. Trójpodział saunowania, czyli nagrzewanie, schładzanie, odpoczynek, bardzo dobrze obrazuje to np. ulotka PTS.
![]() |
Saunamistrz prócz takich informacji powinien informować saunowiczów o wskazaniach i przeciwwskazaniach do korzystania z sauny. Fińskie przysłowie mówi „Do sauny może chodzić każdy, kto może do niej samemu dojść”, lecz należy informować o schorzeniach przy których z sauny należy korzystać ostrożnie. ps: Dokładnie, bezpieczeństwo przede wszystkim, choć znam osoby, które mimo przeciwwskazań lekarskich chodzą do sauny i czują się w niej świetnie. D.W.: Jasne, wszystko jest dla ludzi, dopóki zachowuje się umiar. Przekazuję również informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w saunie i na całym obiekcie, to Saunamistrz najczęściej opiekuje się w strefie saun gośćmi, więc musi mieć kompletną wiedzę na temat zasady działania wszystkich urządzeń w strefie oraz sposobu korzystania z nich. Zanim przejdę do praktyki, przekazuję również wiedzę dotyczącą przygotowania olejków zapachowych i innych kosmetyków takich jak peelingi czy maseczki do seansów parowych i kosmetycznych, staram się wpleść w pogadankę króciutką historię seansów saunowych i opowiadać o seansach show, które przeprowadzane są trakcie turniejów Saunamistrzów. Po takim przygotowaniu możemy przejść do zajęć praktycznych. Początkowo demonstruję jak powinna wyglądać kompletna ceremonia saunowa w saunie suchej, po takim pokazie przystępujemy do nauk podstawowych technik wachlowania ręcznikiem i wachlarzem. Przyszły Saunamistrz musi opanować podstawowe techniki rozprowadzania ciepłego powietrza z nad pieca, aby saunowicze na każdym poziomie poczuli fale gorącego powietrza i poczuli wonne olejki znajdujące się w wodzie lub na lodzie, który ląduje na gorących kamieniach. Ćwiczymy również przemowę Saunamistrza, czyli wstęp, który Saunamistrz powinien wygłaszać przed każdym seansem, w celu poinformowania o zasadach poprawnego i zdrowego saunowania. Prowadzę również warsztaty z przygotowywania i podawania olejków i esencji zapachowych oraz przygotowywania peelingów oraz maseczek do seansów kosmetycznych w łaźniach parowych. Elementem szkolenia jest również obsługa pieca i innych urządzeń w strefie saun. Po takim przygotowaniu adepci przeprowadzają swoje pierwsze ceremonie saunowe, po czym omawiamy błędy jakie popełnili w celu doszlifowania słabszych stron. Całe szkolenie kończy się egzaminem Saunamistrza, który zakończony pozytywnie skutkuje otrzymaniem certyfikatu Saunamistrza Polskiego Towarzystwa Saunowego. |
ps: Brzmi bardzo ciekawie, zapewne wiele obiektów jest zainteresowanych takimi szkoleniami aby podnosić kwalifikacje swojej kadry. Sam również obserwuję rosnące zainteresowanie ceremoniami zapachowymi i niezbyt wyobrażam sobie już saunę bez seansów saunowych.
No dobrze a co zyskuje sam obiekt, dzięki takim szkoleniom dla obsługi?
D.W.: Przede wszystkim zyskujemy Klientów w kilku aspektach. Wzrost frekwencji, w godzinach seansów będzie widoczny niemal od razu. Wytworzenie stałej grupy Kientów, a na stałej grupie Klientów można budować dochody z imprez czy kosmetyków. Wprowadzenie dodatkowo kultury saunowej powiększy jeszcze grono regularnych Gości, bo ludzie kochający sauny jeżdżą dużo i wszędzie. Jest to jednak szkolenie głównie dla potencjalnych Saunamistrzów, to oni muszą w ciągu kilku godzin zainteresować się czymś co ja kocham od wielu lat, ale jeżeli już w kimś rozbudzi się ta iskierka, to potrafi wprowadzić cały obiekt na wyższy poziom. Czasami z pozornie zwykłego Pracownika, rodzi się Osoba przynosząca konkretny dochód swojej Firmie. Wiedza, którą otrzymują Szkoleni jest podana w łatwy, przystępny ale profesjonalny sposób.Tak by potem tą wiedzę przekazywali Klientom. Dobre, zdrowe saunowanie, to coś czym można się chwalić i co znacząco podnosi prestiż Obiektu. Pokazuje świadomość Właścicieli i dbałość o poziom, prowadzonego przez siebie interesu
ps: Dziękuję za rozmowę
D.W.: Również dziękuję i zapraszam do współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Jak widzicie, aby zostać Saunamistrzem wystarczy się umówić J Oczywiście to nie jest zajęcie dla każdego. Fach Saunamistrzowski to ciężki kawałek chleba, należy dbać o formę, oraz być wytrwałym, jeśli do tego mamy słuch, jesteśmy kreatywni, możemy zajść naprawdę wysoko. Zawody Saunamistrzów w Polsce stają się coraz bardziej popularne, dzięki takim imprezom jak Mistrzostwa Polski Saunamistrzów, Silesian Towel Fight, czy też rozwijający się wciąż Sauna Cup. Zachęcam każdego do skorzystania z bogatej oferty Megiw http://www.megiw4senses.pl/, nie tylko w kwestii szkoleń, ale również kosmetyków jakie posiadają w swojej ofercie. Do zobaczenia w saunie!
Autor: Marcin dla poprawnesaunowanie.pl