17 stycznia 2015 roku miała miejsce W Krakowskich Termach, druga runda zapoczątkowanej w zeszłym roku w Białce imprezy Puchar Polski Saunamistrzów – SaunaCup 2015. Ponownie zmagali się Saunamistrzowie z czołowych obiektów Saunowych w Polsce a przyglądali się im najwięksi Saunamaniacy pośród których nie mogło zabraknąć ekipy poprawnesaunowanie.pl. Po przybyciu do Term Krakowskich, zaatakowaniu kawy i powitaniu wszystkich znajomych oraz nowych twarzy, zauważyliśmy że zaszły pewne zmiany w saunie turniejowej, została zaopatrzona w dodatkowe oświetlenie i porządny system nagłośnienia, wszystko po to, aby odbiór seansów mistrzowskich był jeszcze lepszy. Od samego początku, czyli odprawy Saunamistrzów, po sam koniec, gospodarze dbali o zgodność z harmonogramem i pilnowali, aby nikomu niczego nie zabrakło, impreza została zorganizowana perfekcyjnie pod każdym względem, ale do tego jeszcze wrócimy. Czas na opisy seansów mistrzowskich.

 

 

10:15 Marcin Smolarek - Terma Białka (Białka Tatrzańska)

"King Pop (Majki Dżekson)"

Na pierwszy ogień drugiej rundy SaunaCup w Krakowie poszedł Marcin Smolarek. Michael Jackson, trochę mniej wybielony niż oryginał, miał trudne zadanie rozruszać zaspanych Saunowiczów i rozbudzić piec. Orzeźwiające choć trochę mało wyczuwalne zapachy m.in. rabarbar, znane wszystkim kawałki gwiazdy Popu, choć jeden przerobiony na nutę reagge. Marcin bardzo swobodnie czuł się w saunie i zaraził wszystkich swoim pozytywnym nastawieniem, do tego stopnia że odtańczył z wyciągniętą z dolnej półki Saunowiczką fragment seansu. Brakowało mi trochę temperatury, ale piec dopiero wchodził w swój rytm.

 

11:00 Mirela Kazuś - Barańska - Stary Hangar (Gliwice)

 "Bonjour France"

 Nasza Mirela zabrała Saunowiczów tym razem w sensualną podróż po Francji. Przechadzka po polach elizejskich, kolacja na wieży Eiffla a na koniec petarda, Moulin Rouge. Jak to kobieta, co chwila zmiana stroju i nastroju oraz gadżetów, bardzo ciekawe zapachy oddające charakterystykę pokazywanych miejsc, zapamiętałem tylko zapach który jest nutą głowy Coco Channel, cokolwiek to znaczy ;) Mirela czarowała nas swoimi kocimi ruchami lecz podgrzewała atmosferę również polewając przyzwoicie piec. Bardzo fajny przemyślany seans z ciekawą lekką i odprężającą historią.

11:45 Dominik Łyszczarz-Hotel Sielsko-Anielsko (Białka Tatrzańska)

"Fall in Love"

Jako trzeci wystąpił Saunamistrz z Hotelu Sielsko-Anielsko w Białce. Było nastrojowo, spokojnie i poprawnie. Trochę mało wyczuwalne zapachy i spokojna muzyka w porze gdzie wszyscy potrzebują pobudzenia nie sprawdziły się, na szczęście temperatura była dobrze podnoszona. Pozostaje życzyć Dominikowi aby dalej rozwijał się w fachu Saunamistrzowskim i szlifował swoją technikę aby za miesiąc pokazać nam petardę.

 

 12:30 Marcin Minkina - Fitness Academy SKY (Wrocław)

"Hiszpańska Korrida"

 Torreador Marcin na swoim seansie, może nie zabił byka ( rozgrzany piec), bo nikt by już nie mógł zaprezentować swych umiejętności, ale wyszedł zwycięsko z walki. Wiele technik i dynamiczny pokaz zaprezentowany przez Saunamistrza z Wrocławskiego Fitness Academy. Ciekawa kompozycja zapachowa nazwana przez Marcina „Sangria”, brzoskwinia, wiśnia, pomarańcz i bodajże cytryna, dały fajną nutę w powietrzu, hiszpańska muzyka w uszach, dobrze dogrzana sauna a przed naszymi oczyma Saunamistrz pojedynkujący się z bykiem. 

 13:15 Maciek Zaczyk - Hotel Piwniczna (Piwniczna Zdrój)

"Cash Only"

 Maciej wprowadził nas w świat muzyki country jako Man in Black- Johnny Cash. Rozbudził nas kawą, uraczył czekoladą z pomarańczą i zabrał do lasu zaprezentowanymi zapachami. Użył wielu ciekawych gadżetów do rozprowadzania ciepła takich jak płyty winylowe i gitara, która to również okazała się dozownikiem wonnych olejków z którego polewał piec. Na uwagę zasługuje jego technika machania ogromnych ręcznikiem, którą opanował na bardzo wysokim poziomie. Myślę że określenie wysoki określa również Maćka, ponieważ ten Saunamistrz ma chyba dwa metry wzrostu co w połączeniu z tak wielkim ręcznikiem wydawało by się czymś co nie powinno iść w parze, mimo to ręcznik śmigał nad głową aż miło i nie uderzał o sufit, widać tutaj dużo włożonej pracy. Bardzo fajny i spójny seans.

 

 14:00 Mateusz Kupiński - Termy Rzymskie (Czeladź)

"Regain Honor"

 Mateusz – wygnany Król, który wyrusza w podróż w celu odzyskania władzy i poważania pośród swego ludu. Najpierw przemierzał łąki racząc nas zapachami lawendy i pomarańczy, polewając przy tym spore ilości wody na piec, później stoczył szaleńczą walkę z piecem buchającym ogniem, pokazując ponownie swoje szaleńcze tempo machania ręcznikami. Mimo wysokiej temperatury, nie zmniejszył swojego tempa i wygrał walkę, którą zwieńczyła korona na jego głowie. Brakowało może troszeczkę spójności w całej historii, aby seans pod względem show był całkiem udany, mimo to należą się ogromne gratulacje dla tego młodego Saunamistrza.

 

 

14:45 Damian Rurarz - Hotel Binkowski (Kielce)

"Profesor D"

 

 Damian w swoim seansie pt. „Profesor D.” zawitał w saunie w przebraniu naukowca i przedstawił nam swój plan stworzenia dzięki chemicznym reakcją „Supersaunamistrza”. Zdradził nam również sekret, że w saunie znajduje się składnik X, po którego odnalezieniu będzie to możliwe. Damian rozpoczął od polania pieca wodą z olejkami o zapachu arbuza i mięty, bardzo przyjemny i intensywny zapach. Jeśli chodzi o temperaturę to była sukcesywnie podnoszona, aż do kulminacji na samym końcu. W seansie tym ważne było światło, ponieważ po zapaleniu lap UV okazało się, że nasz naukowiec świeci na zielono. Po dodaniu do fiolki tajemniczego składnika X i wylaniu mikstury na piec, nasz naukowiec przeszedł metamorfozę i zamienił się w „Supersaunamistrza” z świetną i ciekawą techniką, i bardzo dużą wytrzymałością.

 

15:30 Daniel Skóra - Termy Krakowskie (Kraków)

"Seans Krakowski"

 

 Daniel jako przedstawiciel gospodarzy, czyli Term Krakowskich, postanowił zaprezentować nam historię Smoka Wawelskiego. Doskonały pomysł, w końcu byliśmy w Krakowie. Daniel wszedł do sauny w przebraniu smoka, z głośników popłynęła muzyka autorstwa Grzegorza Turnała, a w saunie zobaczyliśmy urywki filmów i bajek z udziałem Smoka Wawelskiego. Daniel użył zapachów ziemi, lasu i pieprzu. Zaskoczył mnie swoją charyzmą i energią, a także niesamowitym kontaktem z publicznością. Wszyscy w saunie bawili się świetnie. Daniel może nie dysponuje nienaganną techniką, ale nadrabia zaangażowaniem i charakterem. Smok z niestrawnością po zjedzeniu zatrutej owcy w jego wykonaniu był fenomenalny. Publiczność  wniebowzięta i dogrzana. Owacjom nie było końca.

16:15 Gabriela Żymła - Aquadrom (Ruda Śląska)

"Bogini Oceanu"

 

 Przyszła pora na seans, na który wszyscy ostrzyli sobie zęby i czekali z niecierpliwością. Czyli seans Gabi, obecnie panującej Mistrzyni Polski Sauna WM. Nie zawiedliśmy się, ponieważ Gabi w swojej „Bogini Oceanu” była doskonała. Weszła do sauny w przebraniu syreny i opowiedziała historię przemiany syreny w piękną dziewczynę. Aromaty jakich użyła to olejki o zapachu oceanu i różnokolorowe kule o zapachach kwiatowych. Mistrzyni sauny użyła rozmaitych technik, począwszy od jednego ręcznika, a skończywszy na asynchronicznej i bardzo szybkiej technice na dwa ręczniki. Jej ruchy były zgodne z muzyką i pasowały to klimatu seansu. Seans wydawał się idealny, temperatura też była więcej niż zadowalająca. Jednak wyszedłem z sauny z lekkim „czegoś brakowało” zdecydowanie seans na podium, ale od Mistrzyni Polski wymagamy mistrzostwa.

 

  17:00 Mariusz Derbin - Aquadrom (Ruda Śląska)

"Dark Hunter"

 Chyba dla większości uczestników ten seans był wielkim zaskoczeniem. Dodam tylko, że pozytywnym przez wielkie P. Mariusz w przebraniu Dark Huntera opowiedział historię, w której byliśmy świadkami walki, polowania i zwycięstwa saunamistrza. Technika Mariusza nie pozostawia wiele do życzenia. Świetnie panuje nad ręcznikami mimo swojego wysokiego wzrostu. Dodatkowo popisał się inwencją rozprowadzając powietrze naciągniętym na kusze ręcznikiem. Dynamiczna muzyka i wyraziste zapachy dopełniły dzieła. Myślę, że Mariusz powinien być zadowolony ze swojego seansu, publiczność na pewno była i sędziowie również, co obrazuje zajęta lokata.

 17:45 Dawid Bochen - Bassau (Wrocław)

"The Saw"

 Dawid w aufgussie pod tytułem „Piła” czyli historia wyrwana żywcem z serii horrorów o tym samym tytule. Był to seans wykonywany pierwotnie w duecie z Dawidem Wąsowiczem, podczas Mistrzostw Świata 2014r, ale tym razem wersji jednoosobowej. Dawid wykonał seans bardzo dobrze, dobra i urozmaicona technika, fajne zapachy na piecu, muza pasująca do klimatu seansu. Woda wylewana z kanistrów i saunamistrz skrępowany linami, który w trakcie seansu pokonuje koleje pułapki Pana Piły i oswobadza się z więzów. Zabrakło tylko polotu i troszeczkę pomysłu na siebie. Mimo wszystko doskonały seans na mistrzowskim poziomie.

 

 

 18:30 Ryszard Rak - Hotel Kotarz (Brenna)

"Okręt"

 Rysiek jak zwykle w saunie pozostał wierny sobie i połączył tradycję z nowoczesnością. W seansie pt. „Okręt” starał się opowiedzieć historię marynarzy na okręcie podwodnym. Użył zapachów „Reino” i „Aino” o fińskim rodowodzie. W przebraniu marynarza polewał piec. W pewnym momencie podczas alarmu bojowego położył na piec torpedę wykonaną w całości z lodu. Lód skutecznie podniósł temperaturę. Cały seans był bardzo ciepły, a w końcówce nawet gorący. Część uczestników wyszła z sauny przed końcem seansu. Uczestnicy seansu dostali też maseczkę pielęgnacyjną. Nie bardzo wiem tylko jaki związek z tematem łodzi podwodnej miały drewniane witki w saunie.  Świetnie, że Rysiek pamięta o tradycji, ale chyba nie pasowała ona do tematu seansu. Ogólnie bardzo dobry seans, na pewno na poziomie mistrzostw i na pewno dla saunamaniaków.

19:15 Daniel Bułka - Termy Rzymskie (Czeladź)

"Wolverine - Evolution"

 Daniel to znany wszystkim świetnie Saunamistrz z Term Rzymskich w Czeladzi, do Krakowa przyjechał jako Wolverine. Przebrany w kostium X-Mana o długich szponach opowiedział nam swoją historię i zapowiedział przemianę w trakcie seansu. Rozpoczął delikatnie bo położył na piecu tylko kule lodu, demonstrując nam świetną pracę ręcznika, następnie dołożył kolejne kule i rozpoczął szaleńczy pokaz wachlarzem, chyba każdy kto widział go w akcji przyzna mi racje że to Mistrz wachlarza, niesamowite tempo. Przyszła pora na przemianę, Daniel zrzucił swój strój i gdy już każdy myślał że da czadu z temperaturą jak to ma w zwyczaju, na piecu wylądowały ponownie tylko kule lodu, niestety to nie wystarczyło, temperatura była trochę za niska. Mimo świetnej techniki brakowało trochę więcej elementów show i co najważniejsze temperatury która powinna rosnąć.

   

20:00 Przemysła Półtorak - Terma Białka (Białka Tatrzańska)

"Elektroniczna Energia"

 Przemek zaprosił nas na energiczną imprezę. Muzycznie seans był bardzo żywiołowy, Saunamistrz sprostał bardzo dynamicznej muzyce, nie dając po sobie poznać zmęczenia. Technicznie wszystko wyglądało bardzo fajnie, zadbał również o gadżety takie jak świecący ręcznik i koszulka z ledami, jednakże nie wystarczyło to aby zyskać przychylność jury. Brakowało elementów show w porównaniu do pozostałych zawodników. Był to bardzo fajny seans, jednakże nosił zbyt mało cech turniejowego seansu mistrzowskiego.

 

 20:45 Paweł Gimza - Termy Krakowskie (Kraków)

 "Strażnik Światła"

 Strażnik światła zawitał późnym wieczorem do sauny w habicie trzymając w ręku księgę światła. Wprowadził nas w historię swej podróży mającej na celu uchronienie światła przed złymi mocami, po czym rozpoczęła się kolejna w tym dniu energiczna walka na ręczniki. Powtarzałem to już wielokrotnie i powtórzę jeszcze raz, Paweł mocno podszkolił się w technice w ciągu ostatniego roku, dodając do tego niesamowite tempo, które utrzymywało się do końca seansu, jest teraz w stanie zagrozić najlepszym, co potwierdza jego wysokie trzecie miejsce w Krakowie. Na uwagę zasługują jeszcze bardzo ciekawe zapachy jakich użył, bodajże rokitnik z lotosem a na koniec orzeźwiające cytryna i mięta.

 

21:30 Iza Żołądź - Fitness Academy SKY (Wrocław)

"Kolebka Życia"

 Iza tym razem wcieliła się w postać z gier komputerowych Larę Croft. Długowłosa przedstawicielka Fitness Academy Sky Tower zabrała nas w podróż po afrykańskiej dżungli w poszukiwaniu puszki Pandory zwanej kolebką życia. Jej strój niesamowicie upodobnił ją do postaci którą odtwarzała, nie wychodziła z roli przez cały seans celując co jakiś czas do nas ze swojego pistoletu. Było tutaj wszystko, począwszy od ciekawych orzeźwiających zapachów (mirt i mandarynka oraz imbir z jakimiś cytrusami), temperatury podnoszonej stopniowo do samego końca, ale bez przesady, muzyka filmowa z filmu Tomb Rider, oraz oczywiście wiele technik i przyborów do wachlowania (cały plecak turystyczny, który jak damska torebka pomieścił je wszystkie). Seansem tym zasłużyła sobie na pierwsze miejsce na podium. Gratulujemy!

 

21:15 Tomasz Dziurzyński - Hotel Piwniczna (Piwniczna Zdrój)

"Dżej-di"

Cześć turniejową zakończył Saunamistrz z Hotelu Piwniczna Tomasz Dziurzyński. Tomek jako DJ zabrał nas na dyskotekę, więc nie mogło zabraknąć imprezowej muzyki i efektów świetlnych. Saunamistrz polewał piec podświetlaną chochlą zapachami nazwanymi po drinkach (mohito i bacardi) Seans dopełniały pląsy Tomka, który próbował rozruszać pozostałych przy siłach Saunowiczów. Na koniec dodam że był to bardzo dobrze dogrzany seans co pozwoliło opuścić saunę bez uczucia niedosytu po całym dniu saunowania.

 

 Na koniec wypadało by podać wyniki ze szczegółową punktacją, które przedstawiały się następująco:

1.    Iza Żołądź 546,400

2.    Gabriela Żymła 514,700

3.    Paweł Gimza 503,850

4. Mariusz Derbin 500,400
5. Maciej Zaczyk 472,000
6. Mateusz Kupiński 467,600
7. Daniel Skóra 466,500
8. Marcin Minkina 448,000
9. Dawid Bochen 446,400
10. Damian Rurarz 446,100
11. Ryszard Rak 441,550
12. Marcin Smolarek 430,850
13. Daniel Bułka 417,800
14. Mirela Kazuś Barańska 410,900
15. Tomasz Dziurzyński 385,450
16. Przemysław Półtorak 337,100
17. Dominik Łyszczarz 301,500

 

Przyszedł czas na podsumowanie drugiej tury Pucharu Polski Saunamistrzów. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, każdy element dopracowany był z najdrobniejszymi szczegółami, wszystko odbywało się zgodnie z harmonogramem bez żadnych opóźnień. Mimo niezbyt dużego obiektu chyba nikt nie poczuł niedosytu i otrzymał solidną dawkę naparzań. Jedzenie serwowane przez kuchnię zasługuję na duże uznanie. Darek i Marta dwoili się i troili aby nikomu niczego nie brakowało i za to należą się im ogromne podziękowania. Podczas turnieju rozegrany został ponownie dzięki naszemu Zbyszkowi konkurs Moc Mistrza Sauny organizowany przez Polskie Towarzystwo Saunowe gdzie pierwsze miejsce zajęła Mirela Kazuś-Barańska otrzymując nagrody zasponsorowane przez firmę Bassau. Po ogłoszeniu wyników wszyscy udaliśmy się aby uczcić wspaniałą imprezę do klubu Forty Kleparz aby na parkiecie pokazać Krakowianom tańczące ręczniki.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=T71k-pBP2a4{/youtube}

 

Gdy wszyscy się już wyspali i posilili, popędziliśmy na Krakowski Rynek aby podczas Hejnału odgrywanego z Wieży Mariackiej nasi Saunamistrzowie zaprezentowali swoje umiejętności szerszej publiczności. Miejmy nadzieję że wzbudziliśmy tym ciekawość przechodniów i nasza wielka Polska Saunowa Rodzina powiększy się w niedalekiej przyszłości. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim organizatorom, obsłudze, saunowiczom i saunamistrzom oraz jury za wspaniałe chwile.

 

{youtube}http://youtu.be/0_98tyZp1TU{/youtube}

Autor: Marcin i Krzysiek dla poprawnesaunowanie.pl 

Zdjęcia: Ryszard Rak http://fotorak.com.pl/