Hotel Unitral Mielno

 

Termy w klimacie Morza Martwego

Basen-tak, wysoko zasolony (zasolenie 15% )

Rytuały saunowe: Tak (Poniedziałek – Piątek: Raz dziennie o godz. 20:00, w weekendy od 12:00 co 3 godziny).

Spędzając wakacyjny urlop nad Polskim morzem, nie mogliśmy się oprzeć chęci odwiedzenia tamtejszych ośrodków saunowych. Tym razem odwiedziliśmy Hotel Unitral w samym centrum Mielna. A tak konkretnie to byliśmy gośćmi Ich strefy Wellness & Spa. Sam obiekt położony jest w ścisłym centrum Mielna, w okolicy wielu malowniczych plaż. Po bardzo miłym przywitaniu w recepcji strefy Spa, zostaliśmy przekazani w ręce saunamajstra będącego tego dnia na służbie (jest ich w ośrodku dwóch). Zostaliśmy oprowadzeni po stosunkowo dużej przestrzeni, na którą składają się:

.....czytaj dalej

- Biosauna - Tepidarium - temp. 55 - 60°C / wilgotność 35 - 45%

- Łaźnia solankowa - temp. 43-46°C / wilgotność 100%

- Sauna sucha - temp. 90-100°C / wilgotność 10 - 15%

- Łaźnia parowa - temp. 43 - 470C / wilgotność 100%

- Jacuzzi w kamiennej grocie - temp. wody ok. 37 st.C

- Lodowa studnia - temp. wody ok. 15 st. C

- Natryski wrażeń I:

"Powiew Arktyki" – zimna mgiełka przy szumie wiatru, a na koniec strumień chłodnego deszczu.

 "Tropikalny deszcz" - egzotyczne dźwięki z pachnącą owocami mgiełką oraz rzęsistym deszczem.

 "Wiosenna burza" - raz ciepły a raz zimny deszcz o grubych bądź drobnych energetycznych kroplach.

- Natryski wrażeń II:

"Bicze szkockie" - naprzemienny ciepły i zimny deszcz

 "Wariacje wodne" - orzeźwiający i rozgrzewający deszczyk, a w tle muzyka poważna

 "Gniew oceanu" – mamy tu burze lejącą się z natrysku, i z głośników. Bardzo przyjemny i orzeźwiający efekt.

- Misy do kąpieli stóp

- Dwa dodatkowe prysznice do schładzania oraz przebieralnia.

W pomieszczeniu obok znajduje się wypoczywalnia, a w kolejnym jest basen z soloną wodą o bardzo wysokim zasoleniu o właściwościach zdrowotnych.

Dodatkowo do dyspozycji gości w niedługim czasie oddana będzie komora śnieżna, znajdująca się obok Biosauny, ma to być pomieszczenie służące do schładzania. Szkoda, że nie mogliśmy tego wypróbować, gdyż zapowiada się naprawdę rewelacyjnie.

W regulaminie stoi, że w strefa saun to strefa nagości, w praktyce okazało się, że w ośrodku od godziny 10-13 panuje strefa tekstylna (z przeznaczeniem dla rodzin z dziećmi będącymi gośćmi hotelowymi). Pozostała część dnia to tak jak regulamin nakazuje, strefa poprawnego saunowania. Na drzwiach wejściowych do saun umieszczone piktogramy zakazujące wchodzenia w strojach kąpielowych i nakazujące siedzenie całym ciałem na ręczniku. Obsługa stara się edukować wszystkich gości w tym zakresie, jednak jak sama przyznała w związku z rotacyjnością gości hotelowych, cały czas goszczą nowe osoby co bardzo utrudnia zakorzenienie się i utrwalenie regulaminu. Życzymy wielu sukcesów w tych działaniach.

Podczas naszego pobytu mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch seansach przeprowadzonych przez saunamajstra Romka, osobę, która była tego dnia naszym gospodarzem. Jest to bardzo miły, początkujący saunamajster, który jest samoukiem w tym fachu, a co za tym idzie seanse wykonywane są z raczej małą ilością technik machania ręcznikiem. Same seanse nadrabiają dobrym wyczuciem czasu podczas polewania i dobrym rozprowadzeniem ciepła z nad pieca, do czego używane są takie atrybuty jak ręcznik, wachlarz, liście i transparent. Podczas rozmowy wyczuliśmy, że saunamajster załapał już bakcyla i jest chętny do dalszego doskonalenia się w tym fachu, czego mu serdecznie życzymy i zachęcamy do odwiedzin w jednym z ośrodków z dużą tradycją robienia aufgussów. Byłaby to idealna okazja do podpatrzenia kilku tricków, które mogłyby uatrakcyjnić strefę Spa w hotelu Unitral.

Podsumowując nasz pobyt. Stefa Wellness & Spa w Hotelu Unitra jest jednym z niewielu miejsc na pomorzu, gdzie obsługa stara się egzekwować wprowadzone zasady poprawnego saunowania. Do tego w ośrodku przeprowadzane są ceremonie saunowe , dzięki czemu ośrodek może być miejscem koniecznym do odwiedzenia przez każdego kto ma okazję być w Mielnie lub okolicach.

Autor: Krzysiek dla poprawnesaunowanie.pl