Prawdziwe saunowanie

            Wyobraź sobie taką sytuację.

 

 

         Jesteś na wycieczce po Skandynawii, właśnie odwiedzasz Finlandię, jak byś zareagował na następującą propozycję: Zdjąć swoje ubranie i wejść do małego drewnianego domku, w którym panuje temperatura 90 stopni celsjusza, siedzieć całkiem nago i pocić się z innymi, a po kwadransie wyjść i wskoczyć do lodowatego przerębla lub wytarzać się w śniegu … CAŁKIEM NAGO .

 

 

 

 

 

          Czyli co to jest PRAWDZIWE SAUNOWANIE.

 

 

          Gdy, kiedyś otrzymasz taką propozycję, nie bój się i powiedz „Tak!”. Inaczej przegapisz szansę na wspaniałe, relaksujące doświadczenie i kontakt z ważną częścią kultury fińskiej. 

          

 Wycieczka do Finlandii? Musisz odwiedzić saunę!


           Ale od początku. 

        Sauna jest bardzo mocno zakorzeniona w kulturze Finlandii. Prawdopodobnie przez klimat (długie zimy) i znikomy dostęp do gorącej wody, sauna była jedynym miejscem gdzie można było zadbać o higienę osobistą. W Finlandii do dzisiaj zdarzają się ludzie, którzy urodzili się w saunie. Oczywiście nie gorącej (rozgrzanej do 90 stopni), lecz wystudzonej, ale za to sterylnej i z dostępem do ciepłej wody. 
       Pierwotnie saunę nazywano „SAVU” czyli dym. Nazwa zachowała się do dzisiaj i określa tradycyjne sauny dymne (raczej nie spotykane w Polsce), z czasem wyparte przez sauny kominkowe i elektryczne. 
         W tradycji Fińskiej sauna to miejsce „święte”, sauna dla finów to nie tylko miejsce, w którym możemy oczyścić swoje ciało, ale przede wszystkim umysł. W saunie wszystkimi rytuałami dotyczącymi cyklu życia zajmowały się kobiety, tylko w naprawdę ciężkich przypadkach szukano pomocy u szamanów lub znachorów. Tym bardziej ciekawe jest to, że obecnie kobieta odprawiająca rytuał w saunie to rzadkość. 
         Jak już wspomniałem sauna jest traktowana jak miejsce „święte”, czyli należy się z niej zachowywać podobnie jak w świątyni. Unikamy głośnych rozmów, a już na pewno kłótni czy przekleństw. Nasi współ-saunowicze przyszli tam odpocząć i zrelaksować się i powinniśmy to uszanować. Nie do zaakceptowania jest też czytanie gazet czy słuchanie muzyki (oczywiście poza rytuałami saunowymi ). Sauna powinna być miejscem, gdzie możemy się wyciszyć i pozwolić, aby ciepło wprowadziło myśli w stan lekkiej medytacji. Poważna atmosfera w saunie wynika z tradycji. Wierzono, że saunę zamieszkują duchy, najczęściej o przyjaznym usposobieniu jednak mimo wszystko nie powinno się ich drażnić przez nieodpowiednie zachowanie.
      
       W dawnych czasach sauny miały jeszcze szereg innych funkcji : Używano ich do suszenia ubrań, wędzenia mięsa i do preparowania ciał zmarłych. Leczono w nich tez choroby, znachor wykorzystywał jej podniosłą atmosferę, aby się skupić i skoncentrować na pracy, pacjenci zaś byli bardziej otwarci na to co zalecił szaman, bo sauna była obiektem szacunku. Wiara w lecznicze działanie sauny pozostała do dzisiaj, choć nie do końca potrafimy udowodnić jej lecznicze działanie. Jedno co jest pewne to, że sauna potrafi poprawić samopoczucie i wypływa na nas pozytywnie. Poprawia pracę serca, oddychanie stymuluje metabolizm i potrafi (przynajmniej czasowo) obniżyć ciśnienie krwi. 
        Finowie do dzisiaj twierdzą, że jeśli na chorobę nie pomaga fińska wódka i sauna, to chory ma niewielkie szanse wyzdrowieć – to oczywiście żart i pamiętajmy o tym, że te dwie metody zawsze stosujemy w kolejności, najpierw sauna potem wódka…. :) Niestety nie wszyscy mogą korzystać do woli z dobrodziejstw sauny. Osoby z chorobami serca, skóry z nadciśnieniem lub astmatycy mogą zażywać kąpieli, jednak takich o umiarkowanej temperaturze ( do 90 stopni) i powinni unikać gwałtownych zmian temperatury. 

         Dosyć o historii, przejdźmy do rzeczy. 
         Oto kilka zasad korzystania z sauny. 

 

 

  • Sanowanie nie powinno odbywać się w pośpiechu, zarezerwuj sobie minimum dwie godziny.

     

  • Przed sauną unikaj alkoholu i ciężkich posiłków

     

  • Zacznij od czyszczenia ciała

     

  • Pamiętaj o ręczniku – drewno w saunie potrafi być naprawdę gorące. W saunie jest ok. 90 stopni C

     

  • Czas jednorazowego wejścia do sauny zależy tylko od Ciebie. Zawody „Kto wytrzyma dłużej” nie są zgodne z duchem sauny

     

  • Proces oczyszczania trwa ok. 8-12min. Nie śpiesz się - teraz skóra zaczyna się intensywnie pocić

     

  • W tradycyjnej fińskiej saunie proces oczyszczania skóry wspomagany jest przez delikatne uderzanie ciałą brzozowymi witkami (w Polsce spotykane tylko podczas seansów)

     

  • Po wyjściu z sauny najpierw spłucz pot z ciała pod natryskiem, a następnie schłodź ciało najlepiej w zimnym przeręblu (jeśli masz sposobność zastąp przerębel zimną rzeką lub śniegiem)

     

  • Odpocznij, odpoczynek jest kwintesencją sauny.

     

  • Jeśli twój puls się uspokoił, a ciało schłodziło, a Ty masz ochotę; wejdź kolejny raz do sauny.

     

  • Po sanowaniu oczyść ciało, odpocznij, wypij coś odświeżającego. Poczekaj z ubieraniem się gdyż skóra jeszcze przez jakiś czas się poci.

     

  • Korzystaj z sauny tak często jak to tylko możliwe, a szybko zobaczysz efekty.

     


        Na koniec jeszcze jedna mądrość ludowa rodem z Finlandi. 
Finowie mawiają: „Z sauny może korzystać każdy, kto potrafi do niej dojść”.

Autor: ODI dla poprawnesaunowanie.pl