Saunowicze dzielą się na takich, którzy wolą wypoczywać w saunie w spokoju, w domowym zaciszu. Takich którzy nie mogą wytrzymać bez sauny i posiadają takową w swym domu/mieszkaniu, ale nie stronią od saunariów publicznych, oraz na takich którzy saunują jedynie w dużych saunariach i nie lubią saunować samotnie. To nie istotne do której grupy się zaliczasz, ważne, abyś robił to poprawnie i zgodnie z kulturą saunowania. Jako że zazwyczaj skupiamy się na dużych obiektach saunowych, w których możemy spotykać się na różnego rodzaju imprezach, tym razem artykuł poświęcony będzie tej grupie saunowiczów, którzy chcą mieć własną saunę w zaciszu domowym, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać, lub też takową już posiadają ale nie do końca spełnia ona ich wymagania.

 

Wbrew pozorom do budowy sauny nie potrzebujemy specjalnie do tego przeznaczonego pomieszczenia, czy też ogromnego metrażu. Specjalistyczne firmy takie jak nasz Partner, firma Saunawis, oferuje usługi budowy sauny na wymiar, w pomieszczeniu które musi spełniać jedynie kilka istotnych wymogów, o których za chwilę. Wielu z nas posiada kawałek nie zagospodarowanego miejsca w łazience, na poddaszu, w piwnicy, a nawet w salonie, gdzie odpowiednio przygotowując oraz aranżując przestrzeń może stanąć sauna. Istotne jest jednak to, aby projekt, a najlepiej całą budowę wykonała firma która się w tym specjalizuje, gdyż konsekwencje nie odpowiedniego doboru materiałów, czy też przygotowania miejsca mogą być nie tylko nieekonomiczne ale również niebezpieczne.

 

Wymogi dotyczące miejsca pod budowę sauny.

Mimo iż wspomniałem, że sauna może powstać praktycznie wszędzie, są jednak pewne odstępstwa i podstawowe zasady bezpieczeństwa dla takiej miejscówki pod naszą nową saunę. Ze względów bezpieczeństwa i higieny, oraz łatwego utrzymania porządku, dobrze aby podłoga w miejscu w którym ma powstać sauna była wykafelkowana, najlepiej jeśli będą to kafelki antypoślizgowe, choć w ostateczności możemy później zastosować drewniany podest pod nogi. Kolejnym ważnym aspektem jest dobra wentylacja miejsca w którym ma powstać nasze miejsce relaksu. Każdy, kto uczęszcza do sauny wie, że bardzo ważnym elementem jest dobre natlenienie sauny, aby pobyt w niej był jak najbardziej przyjemny. Gdy urządzamy saunę o dużej wilgotności lub planujemy wykonywać w niej ceremonie aromatyczne, ważne też jest, aby z sauny miała ujście nadmierna wilgoć. Ze względu na fakt że do małych saun nie ma praktycznie alternatywy dla pieców elektrycznych, istotnym wymogiem jest oczywiście dostęp do odpowiedniego zasilania, nie trzeba chyba zaznaczać tutaj, że taką instalację powinien wykonać i zabezpieczyć wykwalifikowany elektryk ponieważ prąd plus wilgoć i woda w saunie = nieplanowane masaże bioprądami. W zależności od wielkości sauny i jej przeznaczenia, a co za tym idzie od doboru pieca, może się okazać że wystarczy nam zwykła instalacja na 230V, lub też konieczne będzie zastosowanie przyłącza trójfazowego tzw. siły, gdyż niektóre piece mają takie wymagania.

Bezpieczeństwo i ekonomia

Tyle jeśli chodzi o wymogi, poruszyłem jednak dość istotny temat jakim jest bezpieczeństwo. Nie chodzi tutaj tylko o sam projekt i wykonanie samego pomieszczenia. Sauna to nie tylko ścianki wyłożone deskami, ale również instalacje nisko napięciowe (do sterowników, głośników, oświetlenia led itp.), wysokonapięciowe (do pieca), oraz ewentualne instalacje wodne, kanalizacyjne itp. w zależności od rodzaju sauny i jej przeznaczenia. Nie muszę chyba wspominać że w saunie panują specyficzne warunki i nie konieczne sprawdzi się tutaj zwykła instalacja, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych elementów, bardziej wytrzymałych, oraz zabezpieczonych przed temperaturą i wilgocią. Potrzebna jest też specjalistyczna wiedza, oraz doświadczenie w jakim miejscu należy taką instalację poprowadzić, aby spełniała nie tylko normy bezpieczeństwa, ale aby wytrzymała jak najdłużej. Tutaj prócz aspektu bezpieczeństwa dochodzi jeszcze aspekt ekonomiczny, który do niektórych przemawia nawet bardziej. Źle dobrana lub zamontowana instalacja, to zazwyczaj podwójnie wydane pieniądze. Dodatkowo źle wykonana instalacja w przypadku pieca, może oznaczać nie uznanie gwarancji producenta w przypadku, gdyby uległ on uszkodzeniu, a jest to jeden z najdroższych elementów naszej inwestycji. Prócz instalacji dochodzi jeszcze aspekt odpowiedniej izolacji sauny, tak aby nasze rachunki za prąd nie rozgrzewały nas bardziej od naszej sauny. Dobrze odizolowana sauna, bezpiecznymi i ogniotrwałymi materiałami to bardzo ważna sprawa. Wykończenie sauny też wymaga specjalistycznej wiedzy, pomijając wygląd zewnętrzny, który jest dość ważnym aspektem, gdy sauna ma stanąć w wyeksponowanym miejscu, należy również pamiętać, że wykończenie wnętrza to nie łatwa sprawa. Pochopna decyzja o samodzielnym montażu może nas słono kosztować. Przykładowo źle położona boazeria może zacząć się nam rozchodzić i narazić nas na dodatkowe koszty zrywania i ponownego układania.

 

Wygląd

Przechodzimy więc do wyglądu naszej sauny, zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego. O ile do zewnętrznego wykończenia sauny możemy zastosować praktycznie wszystkie materiały, o tyle do środka musimy już użyć specjalnych materiałów do tego celu przeznaczonych. Najlepszym rozwiązaniem do wnętrza sauny suchej jest drewno. Na wyściółkę ścian stosowana jest najczęściej boazeria ze świerku skandynawskiego, osiki bezsęcznej, jodły kanadyjskiej, czy cedru kanadyjskiego. Na ławy, które narażone są na największe zużycie, a dodatkowo nie powinny się zbytnio nagrzewać, stosowane są afrykańskie listwy abachi, można oczywiście zastosować tańsze rozwiązanie, jakim jest deska osikowa, ale ta już niestety nagrzewa się dość mocno. Oczywiście nawet we własnej saunie powinniśmy siadać na ręczniku, jednakże każdy chyba miał nieprzyjemność siadania na ogromnie rozgrzanych deskach, które parzyły nawet przez ręcznik.

 

Budowa sauny na wymiar, ma tą zaletę, że nie mamy do czynienia z gotowym projektem od szwedzkiego popularnego producenta mebli i nie musimy zastanawiać się, jak to teraz wpasować w naszą przestrzeń życiową. Specjaliści wykonają nam projekt, wpasują saunę pod skosami, w miejscu z okienkiem, dopasują nie tylko ściany, ławy ale także dopasują odpowiednie drzwi, które wykonywane są na zamówienie pod kształt i wymiar wymagany do naszego miejsca relaksu. Sauna może zostać wyposażona ponadto w elementy, które dodatkowo ją upiększą, oraz w elementy pozwalające nam wypoczywać jeszcze lepiej.

 

Prócz oświetlenia ledowego, które może dostarczyć dodatkowych wrażeń podczas koloroterapii, możliwe jest np. zastosowanie podświetlonych cegieł z soli himalajskiej dających nie tylko niesamowite wrażenie estetyczne ale również pozytywnie wpływających na nasz układ oddechowy. Dla osób lubiących relaksować się dodatkowo przy muzyce, istotne jest wyposażenie sauny w system nagłośnienia, ważne aby był hermetyczny i w najchłodniejszym miejscu, czyli pod ławkami, posłuży nam wtedy najdłużej. Należy pamiętać jeszcze o takich drobnostkach, ale jakże ważnych, jak klepsydra do mierzenia czasu jaki przebywamy w saunie, higrometr i termometr do badania warunków panujących w saunie a także elementy niezbędne do przeprowadzania aromaterapii jak cebrzyk, chochla czy olejki eteryczne. O tym jednak pisałem już w innym artykule do lektury którego zachęcam.

 

Mam nadzieję że choć trochę nakreśliłem Wam temat budowy własnej sauny w domu/mieszkaniu czy też nawet w pensjonacie, gdzie taki luksus podniesie jego atrakcyjność. Jak widzicie praktycznie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o miejsce pod budowę sauny, nawet jeśli myślicie że jest to nie możliwe, zapytajcie specjalistów, być może się mylicie. Zachęcamy do kontaktu z naszym Partnerem firmą Saunawis, jeśli zastanawiacie się nad budową własnego miejsca relaksu, lub chcecie przebudować swoją saunę. Specjaliści których polecamy, doradzą Wam i stworzą dla Was miejsce nie tylko estetyczne i dodające uroku, ale bezpieczne i wykonane z zachowaniem wszelkich norm dzięki doświadczeniu jakim dysponują.

 

 

 Autor: Marcin dla poprawnesaunowanie.pl