Polskie Towarzystwo Saunowe, po raz drugi w tym roku postanowiło wsłuchując się w prośby Saunamistrzów, przygotować turniej, który swoją formułą odbiegał będzie od popularnych zawodów z ceremoniami show. W taki oto sposób powstał pomysł turnieju w którym dużą rolę odgrywają umiejętności saunamistrza, jego zdolności do improwizacji i trochę szczęścia. PTS Freestyle bo o tym turnieju mówimy odbył się podobnie jak PTS Classic w Saunarium Borowinowa w Krakowie. 

Zawodnicy którzy zgłosili się do turnieju, zostali sparowani zgodnie z rankingiem znajdującym się na naszej stronie w taki sposób aby w początkowym etapie w parze nie znaleźli się Saunamistrzowie z czołówki rankingu. Przed ceremoniami pary zawodników losowały zestawy muzyczno zapachowe i miały 15 minut na odsłuchanie muzyki z którą będą musieli się zmierzyć i przygotowanie się do ceremonii. Podczas seansu pierwsza i druga runda były dedykowane jednemu Saunamistrzowi, po czym trzecia to praca zespołowa, w celu porównania technik. Po ceremonii wszyscy zgromadzeni w saunie oddawali głosy na Saunamistrza który ich zdaniem lepiej sprawił się na placu boju, pomagali również sędziowie, którzy dysponowali 5 głosami każdy i czuwali nad zasadami bezpieczeństwa oraz nad profesjonalizmem Saunamistrzów. 

Turniej przebiegał na zasadach pucharowych, zwycięzcy ceremonii przechodzili do kolejnej rundy, aby walczyć o najcenniejsze trofeum.

 

 1/8 FINAŁU - Pierwszy pot

 

Monika Dziubińska VS Piotr Biedrzycki

Wspomagacze:


Naturalne olejki eteryczne - Świerk, Rozmaryn, Drzewo Róży

Wdzięk Moni

Białe rękawiczki Piotrka

Muzyka -  SET-19

 

 

Po wyrównanej walce Piotr porwał publikę bardziej i to on wyszedł zwycięsko z tej batalii

 

Robert Żukowski VS Mieszko Kluska

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Kosodrzewina, Sosna, Cynamonowiec Liść

Kucyk Roberta

Piwniczańska Broda Mieszka

Muzyka -  SET-18

 

 

Mieszko na początku trafił na mocnego oponenta i niestety zabrakło energii, jak się później okazało nie jemu jedynemu tego dnia.

  

Weronika Skupin VS Michał Polakiewicz

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Bazylia, Mandarynka, Cynamonowiec Liść

Uśmiech Weroniki

Opływowa fryzura Michała

Muzyka -  SET-5

 

 

Michał uległ Weronice po wyczerpującej walce, ale taka przegrana to żaden wstyd.

 

Paweł Pawelec VS Arkadiusz Ufnal

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Rozmaryn, Drzewo Róży, Paczula

Styl Pijanej Ważki Pawła

Poza do Selfie Arcziego

Muzyka -  SET-9

 

 

Walka dwóch ważniaków ze Stolicy, pozostać na placu boju może tylko jeden. Arczi myślał chyba że na początku będą robić sobie fotki, jednak Paweł wziął go z zaskoczenia i zaatakował, nie pozostawiając Arcziemu żadnych szans na wygraną.

 

Nikodem Jończyk VS Ryszard Rak Jr.

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Krwista Pomarańcza, Trawa Cytrynowa, Melisa

Aura Natury Ryszarda Raka

Aura Wytrwałości Zbysia

Muzyka -  SET-13

 

 

Niesamowite starcie, młoda krew, spadkobiercy dwóch Tytanów Saunowych, niespożyte pokłady energii i nie lada pokaz tych młodych Saunamistrzów, zwycięstwo jednak tym razem przypadło bardziej doświadczonemu Nikodemowi.

 

Magdalena Kil VS Paweł Pęcherz

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Mięta Pieprzowa, Trawa Cytrynowa, Sosna

Zabójcze spojrzenie Magdy

Uderzenie Deszczowego Pawła

Muzyka -  SET-17

 

 

Ciężka walka dla nie doświadczonej Magdy, Paweł to stary wyjadacz, nie jeden piec polewał. Była to jednak bardzo przyjemna ceremonia, szczególnie 3 runda w której Saunamistrzowie pięknie synchronizowali się podczas dogrzewania saunowiczów. Paweł ogromną przewagą punktów pokonał Madzię, jednak jestem pewien że ta nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i zażąda rewanżu.

 

Damian Struck VS Klaudia Szczurek

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Trawa Cytrynowa, Mięta Pieprzowa, Cedr Teksas

Aura Joasi wspierająca Damiana

Aura Borowinowej wspierająca Klaudię

Muzyka -  SET-8

 

 

Mimo że Klaudię wspierały mury Borowinowej gdyż walczyła na swojej ziemi, Damian nie oddał pola łatwo. Pojedynek Mistrzów ze szkół Wrocławskiej i Krakowskiej okazał się bardzo wyrównany, jednak Klaudia użyła rzadko używanej techniki "uśmiech od ucha do ucha" i Damian musiał ustąpić.

Mariola Żurek VS Izabela Foryś

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Mięta Pieprzowa, Mandarynka, Cedr Teksas

Letni Podmuch Marioli

Nadwiślańska Gracja

Muzyka -  SET-8

 

 

W ostatnim pojedynku pierwszej rundy zmierzyły się dwie piękne kobiety, oczywiście zaiskrzyło, Saunamistrzynie walczyły dzielnie, lecz Iza z dużą przewagą pokonała mniej doświadczoną koleżankę.

 

 ĆWIERĆFINAŁ - Drugie polanie

 

Piotr Biedrzycki VS Robert Żukowski

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Trawa Cytrynowa, Mandarynka, Melisa

Duch Aquadromu

Muzyka -  SET-1

 

 

Bratobójczy pojedynek Aquadromowych Saunamistrzów, mimo dzielnej postawy Piotrka wygrał wspaniałym stylem Robert, choć tylko różnicą 3 punktów.

 

Weronika Skupin VS Paweł Pawelec

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Świerk, Eukaliptus, Rozmaryn

Uśmiech Weroniki

Styl Pijanej Ważki Pawła

Muzyka -  SET-6

 

 

Paweł tym razem stanął w szranki z kobietą, Weronice nie udało się jednak oczarować Mistrza z Warszawy który ponownie bezbłędnie wypunktował przeciwnika, przechodząc w ten sposób do półfinału.

 

Nikodem Jończyk VS Paweł Pęcherz

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Eukaliptus, Rozmaryn, Sosna

Aura Wytrwałości Zbysia

Uderzenie Deszczowego Pawła

Muzyka -  SET-10

 

 

Tym razem losowanie utworu było bardziej przychylne dla Pawła, klasyczne i spokojne utwory to jego domena, jednakże pełen szacun dla Nikodema który podołał machaniu do utworu Chopina, drobną przewagą wygrał jednak Paweł.

 

Klaudia Szczurek VS Izabela Foryś

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Eukaliptus, Sosna, Melisa

Aura Borowinowej wspierająca Klaudię

Nadwiślańska Gracja

Muzyka -  SET-7

 

 

Piękny pojedynek, najlepsze synchro zawodów, którego nie powstydził by się nie jeden Mistrzowski zgrany team, niemalże wyczuwalna więź jak u Dziury i Stajna. Dwie piękności w saunie, prawdziwa walka na techniki, pełen profesjonalizm i uczta nie tylko dla oczu. Publiczność była jednak za Izą, która dzięki temu znalazła się w półfinale. Mam nadzieję że dane nam będzie podziwiać jeszcze dziewczyny razem w saunie.

 

Półfinał - Ostre starcie

 

Robert Żukowski VS Paweł Pawelec

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Eukaliptus, Trawa Cytrynowa, Drzewo Róży

Uderzenie Shoguna - Roberta

Warszawska Krzepa Pawła

Muzyka -  SET-4

 

 

Bardzo wyrównana walka, obaj Saunamistrzowie prezentowali wspaniałe techniki i nie odstawali od siebie technicznie podczas ceremonii. Prawdziwa uczta saunamaniaka zakończyła się triumfem Saunamistrza z Aquadromu, Robert zapewnił sobie miejsce w walce finałowej, Paweł natomiast stanie w szranki w walce o 3 miejsce.

 

Paweł Pęcherz VS Izabela Foryś

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Trawa Cytrynowa, Bazylia, Kosodrzewina

Uderzenie Deszczowego Pawła

Nadwiślańska Gracja

Muzyka -  SET-16

 

 

Ostatnia walka o ścisły finał, tym razem Deszczowy Paweł uległ Gracji Izy, która chyba uśpiła jego czujność i zdobyła sobie względy publiczności, która nagrodziła ją przy głosowaniu. Nie pomogła również trzecia, dość wyrównana runda w której mogliśmy również obserwować ładne akcje synchroniczne, Iza zmierzy się zatem w finale z Robertem, natomiast Paweł powalczy ze swoim imiennikiem o 3 miejsce.

 

Finał - Ostateczne starcie

 

Paweł Pawelec VS Paweł Pęcherz

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Bazylia, Paczula, Melisa

Masakra Pawłowa

Muzyka -  SET-20

 

 

Kolejny ciekawy pojedynek, imiennicy stoczyli równą walkę, różnorodność stylów utrudniła ocenę, jednakże publiczności bardziej przypadł do gustu Paweł Pawelec, dzięki czemu wywalczył sobie 3 miejsce na pierwszym turnieju PTS Freestyle. Gratlujemy!

 

Robert Żukowski VS Izabela Foryś

Wspomagacze:

Naturalne olejki eteryczne - Mandarynka, Cynamonowiec Liść, Paczula

Masakra Wikinga - Roberta

Duch Stajna - Izy

Muzyka -  SET-15

 

 

Ostateczny pojedynek należał do Roberta oraz Izy. Obydwaj Saunamistrzowie rzucili do walki wszystkie atuty jakie mieli, wspierani przez swych mentorów, oraz okrzyki bojowe dzielnie walczyli. Do samego końca nie było wiadomo kto zdobędzie serce publiczności. Jak się później okazało Robert wyszedł z bitwy z tarczą i nie pozostawił swej rywalce złudzeń. jestem pewien że Iza tego tak nie zostawi i poprosi o rewanż. Poprawnesaunowanie.pl na pewno pojawi się na tym pojedynku i będzie przyjmowało zakłady.

 

 

 

 

 

Pierwszy turniej PTS Freestyle cieszył się ogromnym zainteresowaniem Sunamistrzów oraz Saunowiczów. Widać że ten typ rywalizacji przypadł do gustu zarówno wykonawcom jak i odbiorcom ceremonii saunowych, przy wszechobecnych spektaklach saunowych, potrzebne jest czasem porządne naparzanie i możliwość podziwiania surowego kunsztu Saunamistrzowskiego bez otoczki multimedialnej. Saunamistrzowie świetnie poradzili sobie z przygotowaną przez DJ X-a muzyką do ceremonii, czasami zaskakująco dobrze, jakby muzyka była stworzona pod nich specjalnie. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie a szczególnie dla Gospodarza- Saunarium Borowinowa, który po raz kolejny nie zawiódł i wraz z Polskim Towarzystwem Saunowym współtworzył tak wspaniałe wydarzenie. Dziękujemy sponsorowi głównemu firmie Bassau za dostarczenie wspaniałych eteryków oraz nagród dla Saunamistrzow, oraz sponsorowi wspierającemu Aua fitclub Mysłowice, podziękowania dla wspaniałego fotografa Rysia i kamerzysty Kamila za wsparcie medialne. Już teraz zaczynamy odliczanie do kolejnej edycji.

 

Autor: Marcin dla poprawnesaunowanie.pl

Zdjęcia: Ryszard  Rak www.fotorak.com.pl

Muzyka: Zbyszek Włóka X-76 Sauna Poradnik