Eteryk, zapewne nie raz obiło nam się o uszy takie słowo, co to za tajemnicze ustrojstwo, które tak wiele znaczy dla poprawnej ceremonii saunowej. Bazując na doświadczeniach postaramy się troszkę przybliżyć działanie olejków eterycznych oraz poprawny sposób ich podawania podczas ceremonii. Na początek trochę teorii z Internetu.

Olejek eteryczny to ciekła, lotna substancja zapachowa pochodzenia naturalnego, pozyskiwana z roślin olejkodajnych, na przykład  sosnowatych, cyprysowatych, wawrzynowatych, imbirowatych, różowatych, jasnotowatych, mirtowatych, oliwnikowatych, rutowatych, baldaszkowatych i astrowatych

Olejki lotne pozyskuje się na skalę przemysłową ze świeżych bądź suszonych roślin. Są wyodrębniane z odpowiedniego surowca roślinnego, najczęściej przez destylację lub ekstrakcję. Olejki lub całe rośliny olejkodajne są wykorzystywane w przemyśle perfumiarskim, jako przyprawy, środki terapeutyczne (ziołolecznictwo) oraz w aromaterapii i właśnie to nas najbardziej interesuje.

Od kilku lat w branży saunowej obserwujemy wzrostową tendencję do używania podczas ceremonii zapachowych, naturalnych olejków eterycznych, które mimo wyższej ceny, praktycznie wyparły koncentraty zapachowe na bazie alkoholu. Mimo że przeprowadzone zostały badania, które dementują plotki o negatywnym działaniu koncentratów na organizm, olejki eteryczne uznawane są przez profesjonalistów za bardziej wydajne, lepszej jakości i mimo dużo większej ceny, wybierane coraz częściej przez świadome tego obiekty saunowe.

Eteryki mogą poszczycić się wieloma dobroczynnymi właściwościami. Praktycznie wszystkie mają właściwości antyseptyczne, hamują rozwój bakterii chorobotwórczych. Przykładowo silnie odkażające właściwości posiadają olejki wytwarzane z tymianku, macierzanki piaskowej, czosnku czy cebuli (choć te ostatnie nie koniecznie wykorzystywane są w saunach). Niektóre składniki olejków lotnych, na przykład eugenol, kamfora i mentol, uśmierzają ból. Borneol i kamfora wzmacniają mięsień sercowy i regulują krążenie krwi. Są też olejki które wpływają na nasze samopoczucie, np. uspokajający cedr czy lawenda, przeciwdepresyjne geranium, pomarańcza czy jałowiec, pobudzający imbirowy, tymiankowy, czy bazyliowy. Niektóre również uważane są za afrodyzjaki np. różany i imbirowy. Profesjonalni aromaterapeuci, potrafią komponować wspaniałe kompozycje zapachowe i raczyć m.in. podczas ceremonii zapachowych w saunach nimi swoich gości. Przechodzimy więc do sedna, poprawne używanie eteryków podczas ceremonii saunowych.

Poprawne używanie olejków eterycznych nie sprowadza się jedynie do odpowiedniego wydozowania ich na kule lodowe, bo w takiej postaci najlepiej podawać te aromaty, ponieważ ze względu na oleistą postać nie zmieszają się nam z wodą i podczas polewania taką mieszaniną kamieni, spalą się na piecu. Oczywiście odpowiedni dobór olejków, ich kolejności, tak aby początkowy aromat nie przyćmił kolejnych, czy też aby oddać to, co chcemy przekazać w ceremonii, a także wydozowanie ich na kule lodu w odpowiedniej ilości, to połowa sukcesu. Samo dozowanie należy zresztą do jednej z trudniejszych czynności podczas przygotowań do ceremonii, nie ma jednej reguły którą można by się posłużyć podczas tego procesu. Liczy się w dużej mierze profesjonalizm Saunamistrza, ocena kubatury sauny, temperatury pieca, sposobu rozchodzenia się gorącego powietrza z aromatem po saunie, oraz ewentualne konsultacje z gospodarzem sauny. Jeśli jesteśmy na występach gościnnych warto zapytać tubylców, jakie są ich zwyczaje dozowania olejków na co dzień. Przedozowanie olejków może skończyć się w najlepszym przypadku odczuwaniem brzydkiego zapachu i lekkim gryzieniem w gardle, jednakże w najgorszym przypadku, reakcją alergiczną kaszlących saunowiczów, a co za tym idzie koniecznością przerwania ceremonii. Podanie zbyt małej ilości olejków spowoduje ich niewyczuwalność, lub wyczuwalność tylko w pierwszych chwilach ceremonii.

Mamy już przygotowane kule śnieżne, z wydozowanym z góry olejkiem eterycznym, co dalej. Podczas ceremonii musimy stosować się do kilku ważnych zasad, oczywiście każdy Saunamistrz ma swoje zasady i sposoby na odpowiednie podanie aromatów. Do takich najważniejszych, należy odpowiednie schłodzenie kamieni pieca czystą wodą, przed położeniem kuli. Ten element jest istotny aby ewentualnie skapujący olejek, nie upadł na gorące kamienie co doprowadziło by z całą pewnością do jego spalenia. Kula kładziona na piecu powinna być również tak, aby miejsce w którym wydozowaliśmy olejek znajdowało się na górze. Dość dużym problemem wielu Saunamistrzów jest sytuacja gdy kula jest na tyle mocno zbita, że nie chce się rozpuszczać. Jest na to kilka sposobów, jednym z nich jest ostrożne rozbicie kuli chochlą do polewania pieca, najlepiej jej wewnętrzną stroną, aby uniknąć rozprysków lodu, nie powinniśmy używać natomiast ręki ze względu na higienę. Jeśli chcemy podnieść przy okazji dodatkowo temperaturę, można polać okolice kuli wodą, unikając polania kuli w miejscu gdzie dozowany był olejek, wytworzona w ten sposób para pomoże jej się rozpuścić uwalniając olejek eteryczny, który z parą wodną Saunamistrz może rozprowadzić po saunie. Jeśli w powyższy sposób będziemy postępowali przy każdym polaniu, do tego kolejne kule rozmieszczać będziemy w różnych strefach pieca, dzięki czemu unikniemy wychłodzenia go w jednym miejscu, a co za tym idzie utrudnionego rozpuszczenia kul, powinniśmy uzyskać zadowalający efekt i zaskarbić sobie wdzięczność osób zgromadzonych na naszej ceremonii.

Jeśli nie jesteśmy pewni jak postępować w naszej saunie aby optymalnie wykorzystać dostępną infrastrukturę i wszystkie dostępne środki, do polepszenia atmosfery w naszym saunarium, powinniśmy zainwestować w szkolenia przeprowadzane przez profesjonalnych szkoleniowców Polskiego Towarzystwa Saunowego, m.in. Dawida Wąsowicza reprezentującego naszego Partnera firmę Megiw. Wizyta Profesjonalnego szkoleniowca i specjalisty od aromaterapii oraz praktyka, pozwoli nam na dokształcenie naszej kadry opiekunów saunowych, oraz zwiększy ich szanse na turniejach które coraz częściej organizowane są w Polsce promując obiekty saunowe.

Zachęcam wszystkich do lektury naszego artykułu Jak zostać Saunamistrzem 

Polecamy również produkty oraz szkolenia oferowane przez naszego Partnera firmę Megiw która w swej ofercie ma między innymi olejki eteryczne firmy Loyly Masters, znane i uważane na całym świecie przez najlepszych Saunamistrzów.

 

 Autor: Marcin dla poprawnesaunowanie.pl